REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Ağaç Bamyası Tarifi

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk. HAZIRLANMA
  • 4 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

400 gr. Ağaç bamyası
3 kaşık zeytinyağı
1 kuru Arnavut biberi

sosu için;
1 diş sarımsak
100gr yoğurt
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı pul biber

400 gr. ağaç bamyasını iyice yıkayın ve ortadan ikiye kesin, küçük çekirdeklerden oluşan süngerimsi tüylü kısmı temizleyin.

Bamyaları toplarken kart olup olmadıklarını  anlamak zor. Ayıklarken etli kısmının yeşil kabuklarından ayrılıp ayrılmadığına bakın, ayrılıyorsa kartlaşmış demektir, Güzel pişmez.

Ay ay doğradığınız bamyaları 3 kaşık zeytinyağında her iki tarafı renk alana kadar kızartın. Tava yüksek ateşte ve kızgın olsun. Ben incecik doğradığım kuru arnavut biberi de ilave ettim kızartırken, çok yakıştı. Bamyaların tavadaki yağın hepsini emdiğini göreceksiniz, hiç sorun değil, kızardıkça lezzetlerine lezzet katacak zeytinyağı. Kızaranları kenara alın ve aynı işlemi kalan bamyalar içinde tekrar edin.

Şimdi gelelim bamyanın lezzetine lezzet katacak soslarına; 1 diş sarımsağı dilediğiniz miktarda tuz ile havanınızda ezin ve 100 gr yoğurdunuza ekleyin, iyice çırpın, böylece sarımsaklı yoğurdunuz hazır. Ayrı bir tavada 1 çorba kaşığı zeytinyağını kızdırın ve 1 çay kaşığı pul biber ekleyin, nefis acısı ve rengi ile bamyalarınıza eşlik edecek yağınızda hazır. Sosları hazırlarken sarımsak ve pul biber miktarını keyfinize göre değiştirebilirsiniz.

Kızaran bamyalarınızı tabağınıza alın, sarımsaklı yoğurt ve kızdırdığınız pul biberli zeytinyağı ile soslayın. Tadı ile sizi çok şaşırtacak ağaç bamyanız emrinize amade.