REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Baskı altında tatlı başkadır! – Hürriyet Cumartesi

Kış bize bir soğuk bir sıcak yaparken iştahımız da artıyor.  Pazara çıkma fırsatı bulabiliyor musunuz bilmiyorum ancak  ayvalar ve bal kabakları biz kışın “cool” sebze ve meyvesiyiz” hadi gel bizi al diye bakıyor.

İçimden bir ses düdüklünün baskısı altında fırında ve ocakta piştiğinde bize yeterince kırmızılığını veremeyen çıkaramayan ayvanın hoş bir süpriz yapacağı vardı. Gerçekten de pişirdim. Düdüklüyü açınca en güzel gıda boyası ile rengi değişmişçesine gözüken ve nefis kokan ayvalar beni bekliyordu. Sonrasında bunu güzel bir deneyim diye instagramda paylaştım. Bir anda bombardımla nasıl oldu, hani tarif, hatta sitemle yahu madem koydunuz insan altına tarif koyar?? diyerek azar da yedim. Cevabım şu idi ya bi izin verin biz bir kez yaptığımız bir şeyi hemen tarife dönüştürmüyoruz, neler tesadüfi neler başarıya koşturuyor anlamamız lazım diyerek.o günden bu güne 10-12 ayva tatlısı sonrasında size the tarifi verebilirim.

Parça AYVA TATLISI

3 adet orta boy yaklaşık  kilo ayvanın kabuklarını soyun. 3’er cmlik küpler olacak şekilde doğrayıın. Çekirdeklerini keselerde saklı ise ortaya çıkarın. Düdüklü tencereye 6 çorba kaşığı suyu koyun. Ayvaların kabuklarının bir kısmını ve çekirdekleri tencereye serpin. Üzerine iri küpler halinde doğradığınız ayvaları yerleştirin. 4 tane karanfili, 6 top yenibaharı ve ayva çekirdeklerini n ve 300 gr. şekerin yarısını (bir büyük su bardağı tepeleme dolunca oluyor.) dökün Kabukların kalanını sonra da şekerin kalanınını koyun. Düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Önce kısık ateşte 5 dakika şekerler eriyene kadar pişirin. Ardından yüksek ateşe alın. Tencereden buhar çıkışı kesilip  yeşil disk göründükten sonra 13 dakika pişirin. Onra tencere kendi basıncı ile soğusun diye bırakın bu da yaklaşık 3 dakikada keilidi açılacaktır. Sonrasında da suyuyla bekledikçe, özellikle ertesi günü rengi daha da mükemmel olacak. . Kabukları almamaya özen göstererek ayvaları ve şerbetini başka bir kaba boşaltın.

Servis ederken bir tabağa rengini gösterecek şekilde koyduktan sonra üzerine bir parça lüle kaymak bira iki dal da nane koyduk mu tadından yenmez.

KOLAY BALKABAĞI TATLISI

Kabak Tatlısı-1 k

Hani yıllar evvel triamisu hayatımızıa girdiğinde sanki hep varmış gibi kabul edildi ve bir anda Anadolu evlerinde bile pişen bir tatlı haline geldi ya.. işte bu kabak tatlısı da ona aday olabilir. Yapması çok kolay tadı da balkabağını sevmem diyenlerin bile dibini sıyırdıkları bir tari oldu..

800 gram balkabağını 4er cmlik küpler halinde doğrayın, eğer kabağın yeşil kısımları var ise onları muhakkak ayırın. Hem tadını hem de rengini müthiş değiştiriyor. Ardından düdüklü tencereye ekleyin. Üzerine 250 gram şekeri ve 1 çorba kaşığı suyu ilave edin. 1 tarçın çubuğu ve 4 karanfili de koyun. Düdüklünün kapağını kapatın. Önce şekerinin iyice erimesi ve balkabaklarının suyunu çıkarması için en düşük ateşte 5 dakika, daha sonra yüksek ateşte pişirinkilidi kapanınca da  12 dakika pişirin.. (Baştakı kısık ateş çok önemli ki kabağın suyunu alalım. Aksi takdirde düdüklünün işleme prensibi için gerekli suyu elde edemeyiz. )

Tencerenin içindeki tarçın ve karanfilleri çıkarın, tatlıyı el blendırı ile püre haline getirin. Şerbeti fazla ise bir kısmını ayırabilirsiniz.

10 adet bardağın dibine 2 paket eti burçağı  parçalayarak eşit şekilde paylaştırın, üzerine püreyi, en üste de çırpılmış kremayı ekleyin. Nane yaprakları ile süsleyin. İster minik kaplara ister kavanozlara yapabilirsiniz. Burçak bisküvi cevizin yokluğunu hiç aratmıyor ve kabak ile inanılmaz bir ahengi oluyor. Nane ve kremanın ağızda yarattığı ferahlık ile hep beraber hem hesaplı hem çok güzel gözüken hem de çok lezzetli bir tarife dönüşüyor.