REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Çiçek Soğan

  • 2 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 10 dk. HAZIRLANMA
  • 2 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler
  • 1 büyük beyaz soğan
  • 2 yumurta
  • 250 gr süt
  • 200 gr tam buğday unu
  • 4 çorba kaşığı kuru ekmek kırıntısı

 

Alabileceğiniz en simetrik ve iri soğanı seçin. Kabuğunu ve üst tarafını keserek soyun. Soğanın kök kısmının olduğu yeri kesmeyin. Soğanı çiçek gibi açacağımız için bu kısım soğanı bir arada tutmaya yarayacak. Soğanı keserken köklü kısmı üstte kalacak şekilde kesme tahtasına koyun. Ardından kökün olduğu kısmı merkez alarak etrafında 1 cm boşluk bırakıp bıçağı sokun ve yine aşağı doğru kesin. Çiçeğin dallarını bu boşluk koruyacak. Sırasıyla saat 12, 3, 6, 9 istikametlerinde kesin. Soğanınız iri ise bu kesiklerin ortasından sonra bir kez daha ortasından yani toplam 16 dilim olacak şekilde, soğan o kadar büyük değilse çeyreği üç dilime ayıracak şekilde yani toplam 12 dilim olacak şekilde kesin. Soğanı tekrar çevirin.

Soğanı bütün olarak ters çevirip poposunu kesme tahtasına hafifçe atın, altı tahtaya çarpınca çiçek gibi açılacaktır. Açılmayan birkaç parçayı da elinizle açabilirsiniz. Açmasını sağlamak için buzlu bir suda 1 saat buzdolabında bekletirseniz soğanınız daha kolay açılacak.

Soğanı batıracak un karışımı : 200 gr tam buğday unu, 1 çay bardağı mısır nişastasını, 4 çorba kaşığı ekmek kırıntısını, 2’şer tatlı kaşığı kekiği, toz kırmızı biberi, toz sarımsağı (yoksa ince kıydığınız 3 diş sarımsak), 1 dolu tatlı kaşığı karabiberi ve 1 tatlı kaşığı tuzu geniş bir kasede karıştırın.

Soğanın batırılacağı yumurta karışımı: Soğanın girebileceği derin bir kasede 2 yumurta ve 250 gr sütü iyice çırpıp karıştırın. Kimileri bu karışıma soda da koyuyor, süt yerine soda da koyabilirsiniz.

Soğanın girebileceği genişlikte ve derinlikte bir tencereye ayçiçek yağı döküp ısıtmaya başlayın. Tencereyi çok doldurmayın soğanı attığınızda taşma ihtimalini unutmayın. Buzdolabındaki buzlu suyun içindeki soğanı çıkarın. Kurulayın. Önce un karışımına sonra yumurtaya sonra tekrar una bulayın.

Bulamalar esnasında her bir yaprağın aralarını açın. Unu tepeden serperek ekleyin. Ardından fazla unu ters çevirip tatlı tatlı vurarak boşaltın. Yumurta karışımına batırın tekrar una bulayın.

Soğanı hızlıca bir kevgirin üzerine koyup, kevgirle beraber yavaşça yağın içine indirin. Soğanı ortada tutarsanız her tarafı eşit pişecektir. Soğan iyice kızarıp altın rengi- kahverengi olunca yine kevgirle alın ve fazla yağını bırakması için peçete üzerinde biraz bekletin. Daha sıcakken tuzunu serpin. Ardından çiçek yaprağı gibi kopara kopara afiyetle yiyin.