REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Domatesli Sosunda Pişmiş Makarna ve Kekikli Bonfile

İçindekiler

500 gr bütün bonfile
Yarım litre et suyu
Yarım litre su
300 gr makarna
2 diş siyah sarımsak
2 diş sarımsak
7-8 dal kekik
300 gr ıspanak
Yarım kg soyulmuş domates
4 çorba kaşığı kargı tulumu
2-3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tereyağı
2 tatlı kaşığı tuz
2 tatlı kaşığı karabiber

Bugün size içi yumuşak ve sulu pişmiş bir yeşillikli bonfile ve bonfilenin güzellikleriyle pişmiş, peynirli, ıspanaklı makarna ile kallavi bir sofra kuracağım!

Sofranın assolisti bonfile ile başlıyoruz. Benim bonfilem biraz havalı etrafı hardal ve çeşit çeşit otla kaplı. Siz bulamazsanız yeşilliksiz bonfile ile de yapabilirsiniz. Büyük bir tavayı ocağa koyup altını yüksek ateşte açın. 2 çorba kaşığı zeytinyağını tavaya ekleyin. Eğer bonfileniz yeşilliksiz ile mutlaka tavaya koymadan önce birer dolu tatlı kaşığı tuz ve karabiber serpin üzerine. Tava ısınınca ortasına bonfileyi bütün olarak yerleştirin. Her tarafını yaklaşık 2 dakika yüksek ateşte mühürleyin. Mühürledikten sonra fırına girebilen bir tabağa koyup. 220 derecede altlı üstlü çalışan fırının orta rafına koyun ve 20 dakika pişirin. 20 dakikada orta pişmiş bir halde olacaktır. İyi pişmiş isterseniz 30-35 dakika pişirin. Piştikten sonra bonfileyi fırından alıp üzerini örtün ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Fırında pişerken kasılan et bu sürede kendini bırakıp yumuşayacaktır.

Orta boy düdüklü tencerenin içine, yarım litre et suyu, yarım litre içme suyu, birer tatlı kaşığı tuz ve karabiber ekleyin. 2 diş siyah sarımsağı da tencereye atın. Yemeğin tadını çok daha yukarılara çıkaracaktır. Kaynayınca içine 300 gr, bir paketin beşte üçünü, koyun. Kapağını kapatıp düşük basınç ayarına getirin. Düdük kapanıp yeterli basınca gelince altını en küçük ocağın kısık ateşine alın ve 5 dakika daha pişirin.

Bonfileyi mühürlediğiniz tavaya 2 diş sarımsağı ince ince dilimleyip ekleyin. Üzerine yarım kg soyulmuş domates ekleyin. Domatesler doğranmış değilse ıspatula ile tavada ezebilirsiniz. Arada iri parçalar olması da ayrı bir lezzet verecektir. Domates biraz kaynayınca pişmiş makarnayı bekletmeden tavaya alın. Makarnanın dibinde kalan suyundan da biraz ekleyebilirsiniz. 300 gr yaklaşık 1 bağ ıspanağı kabaca bölün. Ispanağın kök kısımları biraz daha sert olduğu için daha ufak doğrayabilirsiniz. Ispanakları da tavaya ekleyip karıştırın. Bir kaç dakika içinde ıspanak güzelce pişip makarna ile bütünleşecektir. Makarnanın kalan suyunu mutlaka arada tavaya eklemeyi unutmayın. Yarım tatlı kaşığı tuz ve birer tatlı kaşığı karabiber ve tereyağı ekleyip karıştırın. 4 çorba kaşığı kargı tulumunu elinizle parçalayarak makarnanın üzerine serpin. Bonfileyi kişi sayısına göre dilimleyip üzerine yarım tatlı kaşığı tuz serpin. Makarnayı geniş bir tabağa alıp üzerine bonfile dilimlerini de yerleştirince yeme de yanında yat ziyafetiniz hazır.

Keyifle ve muhabbetle yemeniz dileğiyle.

İzleyin: