REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Ekşi Maya Yapımı

  • - PİŞİRME ZAMANI
  • 10 gün bekletme HAZIRLANMA
  • - KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

250 gr siyez unu
250 gr beyaz un
500 ml su

Ekşi maya yapımı zor gibi görünse de aslında 10 gün boyunca her gün bir kaç dakikanızı ayırmanız yeterli. Her şeyi harıl harıl yüksek hızda yaptığımız şu günlerde biraz sakinlemek, üretmek ve sabretmeyi için en etkili yol.


250 gr siyez unu ve 250 gr beyaz unu karıştırın. Siyez ununuz yoksa dert değil. Memleketten başka bir un varsa ya da tam buğday unu bile çok güzel iş görecektir. Hatta isterseniz sadece beyaz unla bile yapabilirsiniz.
1.gün;
100 gr un karışımı ve 100 ml oda sıcaklığındaki içme suyunu iyice karıştırın. Oda sıcaklığında içme suyu kullanmanızı tavsiye ederim. Endüstriyel mayalarla ekmek yaparken, yoğurt veya peynir mayalarken sıcaklık genelde 38-41 derece olmalıdır; ancak ekşi mayada durum biraz farklı oda sıcaklığı ekşi mayanız için ideal, 30 derecenin üstü ise ekşi maya için tehlikeli. Karıştırırken elinizi veya tahta kaşık kullanmanızı tavsiye ederim; metal kaşık da dünyanın sonu değil. İyice karıştıktan sonra, mutfağın rüzgar almayan bir köşesinde üzerine nemli bir bez örtüp bırakın
2.gün,
Bugün pek fazla hareketlenme olmayabilir. Üzerinin rengi hafif değişmiş olabilir ama endişeye gerek yok. Hele ki hava da soğuksa şimdilik sorun yok. Üzeri kabuk bağlamış ve kabarma da olmuşsa ilk beslemeyi bugün yapabilirsiniz.
3.gün,
Üzeri hafif kabuk bağlamış olmalı ve birazcık da kabarmaya başlamış olmalı. Eğer olmadıysa 1 gün daha bekleyin. Yok bunlar olduysa sevinmenin tam sırası. Undaki, havadaki ve elinizdeki bakteriler işlerini iyice yapmaya başlamış demektir. Karışımın yarısından biraz fazlasını atın ve üzerine 50 gr un karışımı ve 50 ml su koyarak iyice karıştırın.
4.gün,
Artık kabarma görmeye alıştık. Tadı da ekşimeye başladı. Bugün de aynı şekilde yarısını atıp, 50 gr un karışımı ve 50 ml su ile besleyin. Bundan sonraki her gün de aynı şekilde beslemeye devam edin. Beslemeleri genelde sabah saatlerinde yapmaya özen gösterin.
10.gün,
Son gün de beslemesini yaptıktan yaklaşık 2 saat sonra ekşi mayanız hazır.

İzleyin: