REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Evde Kolay Sosis Tarifi

İçindekiler

400 gr Dana döş kıyma
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı karbonat
1 çay kaşığı toz kırmızı biber
1 çay kaşığı sarımsak tozu
3 tatlı kaşığı yoğurt
2 tatlı kaşığı domates salçası

Size harika bir ev yapımı sosis tarifim var. Evet tip olarak çok sosise benzememiş olabilir kabul ediyoruz. Ama lezzeti bildiğiniz tüm sosisleri katlayacak emin olun. Evde, ev imkanları ile çocukların da büyüklerin de severek yiyebileceği, aşina olduğumuz hazır sosislerin kıvam ve rengine yaklaşan bir sosis hazırladım. Evde gönül rahatlığıyla sosis yemeniz dileğiyle…

Mutfak robotuna 400 gr dana kıymayı, 2 tatlı kaşığı domates salçasını, 3 tatlı kaşığı yoğurdu, birer tatlı kaşığı tuzu, karabiberi ve karbonatı, 1 çay kaşığı toz kırmızı biberi ve son olarak 1 çay kaşığı sarımsak tozunu, eğer yoksa ve sosisinizi hemen yiyecekseniz püre halindeki 3 diş sarımsağı ekleyin. (Mutfaktaki denemelerimizde karbonat eklediğimizde sosisin daha süngerimsi bir hale geldiğini gözlemledik.) Bütün tatlar birbirlerine iyice geçene ve karışım tam bir macun kıvamını alana kadar mutfak robotunda çekmeye devam edin. Bu çok önemli, sosisi sosis yapan macun haline gelmiş kıyması. Vaktiniz var ise karbonatın tam işleyebilmesi için 1 saat kadar buzdolabında karışımı bekletin. Et macun haline geldiğinde karbonattan dolayı çok hoş olmayan bir koku duyabilirsiniz, merak etmeyin piştiğinde bu koku kalmayacak.

Pişireceğiniz zaman orta boy bir tencerenin 2/3’ünü su ile doldurup altını yüksek ateşte açıp suyu kaynatın, sosisleri pişirmeden önce suyun kaynar ama fokur fokur olmayan bir hale gelmesi için ateşi kısık hale getirin. Hazırladığınız karışımı 4’e bölün ve her bir parça için yaklaşık 25×40 cm ölçülerinde yağlı pişirme kağıdı hazırlayın. Karışımın bir parçasını alın ve silindir şeklinde kağıdınızın uzun kenarına yerleştirin ve sarmadan önce karışımı sosis şekline hafifçe getirin. Eğer karışım elinize çok yapışırsa elinizi biraz ıslatarak çalışabilirsiniz. Yağlı kağıdı karışımın etrafına dolayarak sarın. Bu esnada hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. İlk katlamayı son derece sıkı yapmanız önemli aksi takdirde sosis istenilen yuvarlaklıkta olmayacaktır. Sardıktan sonra biraz daha yuvarlayıp tam bir silindir şekline getirin. İki tarafından elinizle şeker paketi yapar gibi bükün. Bu işlemi de hava boşluğu kalmayacak şekilde yapmak önemli, böylece sosis şeklini vermenize de yardımcı olacak. Hazırladığınız sosisleri, altını kıstığınız kaynamış suya atın. Suya koymadan önce kağıdın kenarlarını iyice büküp bükmediğinizi kontrol edin, aksi takdirde kağıt ıslandıktan sonra bükmeye çalışırsanız yırtılabilir. Sosisleri iyice sertleşene kadar, yaklaşık 7-8 dakika pişirdikten sonra çıkarın ve döküm bir tavada iz verdikten sonra ketçap, hardal isteğe göre sevdiğiniz bir turşuyla beraber sandviç ekmeğinizin arasında afiyetle yiyin. Çocuklara yaparken sosisi biraz daha ince yapın. Haşlanırken biraz genişleyeceğini de göz önünde bulundurarak kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Çok kalın olursa et hissini yoğun bir şekilde uyandırabilir. Görüntü olarak aşina oldukları bir boyut yakalamak önemli. Arzu ederseniz haşladığınız sosisleri derin dondurucuya atabilirsiniz ve karnınızı hızlıca doyurmak istediğiniz anda tavaya atıp hemen pişirebilirsiniz. Birçok hazır satılan sosis bir ön haşlama aşamasından geçiyor. İçindekiler biraz daha farklı olsa da mantık benziyor.

İzleyin: