REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Firik Risotto Tarifi

İçindekiler

1 büyük su bardağı Firik bulguru
600 ml et suyu
600 ml su
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1/5 kalıp, 100gr. kolot peyniri
12 dilim tütsülenmiş et
4 adet Çengelköy salatalık
1 çorba kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı tuz

Sahip çıkmamız gerektiğini düşündüğümüz Anadolu tahıllarından bir tanesi de bizce firik bulguru. Bazı insanlar isli tadından dolayı çekinerek yese de aslında ne kadar lezzetli olduğunu ve ne kadar çok farklı tarifle kullanılabileceğini ve bu sayede mutfaklarımızda daha çok yaygınlaşıp, daha çok üretilebileceğini de gösterelim istedik.

· Ufakça bir tencereye 600 ml et suyu ve 600 ml sıcak su koyun. İçine 1 çorba kaşığı biber salçası ve 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın ve kaynayana kadar ısıtın.
· Geniş ve derince bir tavaya 1 çorba kaşığı tereyağı ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı koyun.
· İçine ince ince dilimlediğiniz 12 dilim tütsülenmiş eti koyun ve kavurmaya başlayın.
· Etler yağa güzelce tadını verince içine 1 büyük su bardağı yıkanıp süzülmüş firik bulgurunu ilave edin.
· Hazırladığınız lezzetli sudan kepçe kepçe kavrulmuş bulgura ekleyin ve karıştırarak kavurmaya devam edin. Hepsini birden eklemeyin. Risottoda su yavaş yavaş, taneler suyu çektikçe eklenir. Böylece tanelerin nişastası daha iyi çıkar ve kremamsı bir yapısı olur. Bulgurda bu kremalı kıvam pirince göre daha az olacaktır; ancak bulgurun lezzeti bu yemeği bambaşka yerlere taşıyor.
· Bulgur suyu çektikçe karıştırarak azar azar suyu eklemeye devam edin. 4 tane Çengelköy salatalığı uzunlamasına dörde kesip küp küp doğrayın. Bulgur son suyunu çekmeye yakınken 1/5 kalıp, 100 gr kolot peyniri direkt tavanın içine rendeleyin. Bunun amacı hem lezzet katmak hem de pirinçten yapılan risotto gibi kremalı bir kıvam vermek.
· Yemeğinizi servis edeceğiniz tabağa biraz risotto biraz salatalık koyarak yerleştirin. Salatalığın ne işi var sıcak yemekte Refika diyebilirsiniz; ama kıtırtısı ve ferahlığıyla yemeğin ne kadar şenlendiğine siz bile şaşıracaksınız.

İzleyin: