REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Fırında Mücver Tarifi

İçindekiler

3 tane kabak
Çeyrek bağ dereotu
4 dal taze soğan
1 soğan
3 yumurta
2 diş sarımsak
1,5 boğum dil peyniri
3 tepeleme çorba kaşığı un
3 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çay kaşığı mahlep
2 çay kaşığı tuz
3 çay kaşığı karabiber
Çörekotu

Size bugün benim en sevdiğim yemeklerden biri olan mücveri yapmak istiyorum. Fırında çok daha hafif, kabağı ve mahlebiyle inanılmaz lezzetli.

Genelde mücver yaparken uzun uzun doğrama veya rendeleme işlemi oluyor. Oysa yeni jenerasyon mutfak robotları artık hem soğanı hem de sebzeleri bıçakla kıymış gibi suyunu çıkarmadan doğrayabiliyor. Mücverde bol rende ve kıyma olduğundan yapım sürecini çok kısaltıyor. Bir tek uzun uzun çalıştırarak değil bas çek bas çek yaparak çalıştırmayı atlamayın.
Bu şekilde 3 ufak kabak, çeyrek bağ dereotu robota koyup, iyice çekin. Ardından robotu boşaltıp, 1 orta boy soğanı, 4 dal taze soğanı, 2 diş sarımsağı da aynı yöntemle çekip kabağa ilave edin. Üzerine 3 adet yumurta, 3 çorba kaşığı un, 2 çay kaşığı toz mahlep, 100 gr. küp küp kesilmiş dil peyniri, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı tuz ve bolca taze çekilmiş karabiber ekleyip, kaşıkla karıştırın. Mümkünse emaye tepsinizi 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile iyice yağlayın. Bir parça da unlayın. Emayede pişince dışı çok daha kıtır, içi ise nemli ve yumuşak oluyor. Karışımı tepsiye, yaklaşık 2 cm kalınlığında olacak şekilde dökün.
Önceden ısıtılmış 200 derece fırında, önce 20 dakika fırının tabanında, altını hafifçe tutturacak şekilde pişirin. Daha sonra fırının orta katına alarak, üstü nar gibi kızarana kadar, yaklaşık 20 dk daha pişirin. Fırından çıkarmadan 10 dk önce, üzerine 50 gr dil peynirini ince ince kesip dağıtın ve 2 tatlı kaşığı çörek otunu serpin. Mahleple çörekotunun çok güzel bir birlikteliği var. Fırından çıkar çıkmaz direkt tepsiden yemeye başlamanızı öneririm. Zaten hem görüntüye hem de kokuya karşı koyamayacaksınız

İzleyin: