REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Gizemli Çilek Tarifi

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 6-8 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

Badem ezmesi 150 gr
Çilek Yarım kg
Siyah (Bitter) çikolata 150 gr

Orta büyüklükteki çilekleri güzelce yıkayın ve havlu ile kurulayın, ama tepelerindeki yaprakları ayıklamayın.

Neden derseniz, üç sebebi var. Birincisi, yaprakları koparırsanız çilek daha hızlı sulanıp bozulabilir. İkincisi, yemekte yeşil renk her zaman iyidir. Üçüncü neden ise çilekleri yapraklarından tutacak olmanız. Hepimizin bildiği kabak oyucuyla çileklerin ortasına bir delik açın. Satın aldığınız badem ezmelerini birleştirip elinizde ince bir hamur yapın ve tek tek çileklerin etrafına yerleştirin. Tüm çilekleri bademle doldurduktan sonra çikolata faslı başlıyor…

Çikolatayı benmari usulü eritin. Benmari usulü, ısıya veya ateşe doğrudan temas etmemesi gereken gıdaların sıcak suyun ısısı ile pişirilmesidir. Bunun için bir tencerede su kaynatın, su kaynayınca ateşi kısın ve çikolatayı cam veya porselen çukur bir tabağa koyup sıcak suyun üzerine yerleştirin. Çikolataları ufak parçalara bölüp çevirerek eritin. Erime süresi, kullandığınız çikolatanın kalitesine göre değişecektir.

İlk başta garip gözüken bu karışım, bir süre sonra baştan çıkarıcı bir hal alacak. Yalnız, tencerenin altında yanan ateş çok yüksek olmasın, yoksa çikolatayı yakabilirsiniz. Eriyen çikolatayı ocaktan alıp biraz karıştırıp ılıtın. Çilekleri teker teker çikolataya daldırabilirsiniz. Sonra fırın kağıdının üzerine dizip 1 saat boyunca kurumalarını bekleyin. Kuruduktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman çantanıza atıp, yanınızda bir paket çilekli çikolata ile gezebilirsiniz!