REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Glutensiz Mercimekli Kıtır Ekmek Tarifi

İçindekiler

1 su bardağı mercimek unu
1/3 su bardağı pirinç unu
Yarım su bardağı su
1 silme çay kaşığı tuz
1 tepeleme çay kaşığı kimyon
2 diş sarımsak

Çeyrek bağ semizotu
3 tepeleme çorba kaşığı süzme yoğurt
1 çorba kaşığı mayonez
1 tutam tuz
1 ince dal taze soğan

Ekmek teknesinde glütensiz kıtır kıtır bir ekmek tarifim var. Hindistan’ın papadumuna, papadına inceden göz kırpan ama ondan çok daha pratik bir şekilde yapılan bir glutensiz, mercimek unlu kıtır ekmek tarifi.

· 1 su bardağı mercimek ununa 1/3 bardak pirinç unu ekleyin. Eğer mercimek ununuz yoksa yeşil mercimeği baharat öğütücüsünde un haline gelene kadar birkaç dakika çekin.
· Mercimek unu ve pirinç unu karışımına 1 tepeleme çay kaşığı kimyon, 1 silme çay kaşığı tuz ve 2 diş sarımsak püresini ekleyip karıştırın.
· Son olarak yarım su bardağı suyu da ilave edip yoğurmaya başlayın.
· Hamur buğday hamuru olmadığı için glütenini çalıştırmak için uzun yoğurmamıza gerek yok çünkü hamurda glüten yok. Bu sebeple sadece karışıp tüm mercimek suyu çekene kadar yoğurmanız yeterli olacaktır.
· Tezgaha streç film açıp 1 kaşık yağı yayın. Üzerine hamuru koyup üzerini de biraz yağlayıp aynı şekilde streç film ile üzerini örtün. Ardından merdane ile incecik açın. Kalınlaştıkça piştiğinde daha sert olacağını unutmayın ama çok ince olduğunda da streçten kalkmayıp yırtılabilir aklınızda olsun.
· Yaklaşık 10 cm çapında bir kase ile streç üzerinden ekmekleri kesin ve ardından üstündeki streci kaldırıp ekmekleri ısınmış yağda kızartın.
· Geniş bir tavaya 12 parmak yüksekliğinde yağ koyup ısıttığınızda bu ekmekler için yeterli olacaktır. Çabuk pişmesi ve daha kıtır olması için kızarttım ben ama siz dilerseniz fırında da yaklaşık 190 derecede iyice çıtırdayana kadar pişirebilirsiniz.
· Yanına benim çok yakıştırdığım bir de ufak bir yoğurtlu semizotunun tarifini de vermek isterim. Çeyrek bağ semizotunu kabaca doğrayıp içine 3 tepeleme çorba kaşığı süzme yoğurt, 1 diş ezilmiş sarımsak, 1 çorba kaşığı mayonez, 1 tutam tuz koyun ve karıştırın.
· Kıtır kıtır mercimekli ekmeklerin yanına serin serin çok yakışıyor. Ekmeklerin üzerine ince ince kıydığınız 1 dal taze soğanı da serpince yanında semizotuyla afiyetle yemeniz için hazır.

İzleyin: