REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Güveçte Başka Türlü Sucuklu Yumurta

  • 20 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 4 dk. HAZIRLANMA
  • 2-4 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

150 gr sucuk
90 gr hellim
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tereyağı
5 Çeri domates
1 yumurta
2 dal taze kekik
Taze çekilmiş karabiber

Bu tarif, aşina olduğumuz sucuk ve yumurtanın başka türlü bir buluşması. Kendisinin, çok lezzetli bir tariften insanın aklını başından alan bir tarife dönüşme sebebi; fırında, güveç bir kapta pişen sucuk ve hellimlerin bir kısım lezzetli yağını kaba bırakması ve ardından fırından çıkarıp masaya getirdiğinizde içine 1 tane yumurtayı kırıp, karıştırarak yumurtanın güveçin sıcağı ile pişmesi ve bütün tatları da birleştirmesi diyebilirim. İçine ekmek banarak, parmaklarımızı yiyeceğimiz bir tarife dönüşürken, hazırlarken yaşanılan merasim ve görüntü de ayrıca etkileyici olacak.

150 gr sucuğu, 90 gr hellimi ve 4 çeri domatesi ortadan bölerek ekleyin. Mevsimi değil Refika derseniz 3 çorba kaşığı domates püresi de ekleyebilirsiniz. Çeri domatesler küçük tat kesecikleri gibi davranıp ek su veriyor yemeğe. Güveçte pişen kabukları ise katmer katmer lezzetlendiriyor.

Fırına girmeye uygun güveç bir kaba 2 çorba kaşığı zeytinyağı gezdirin ve doğradığınız malzemeleri yerleştirin. Ardından 1 tatlı kaşığı tereyağını, fındık büyüklüğünde parçalar olarak üzerine dağıtın ve 2 dal taze kekik yaprağını da üzerine serpin. Önceden ısıttığınız 220 derece fırında, yaklaşık 15-20 dakika, sucuklar, hellimler ve domatesler keyiflenene kadar pişirin. Fırından çıkartır çıkartmaz masaya getirin.

Güvecin ısısı düşmemesi için tercihen altında metal değil ahşap ya da kumaş bir nihale olsun. Hemen ardından masada herkes bir aradayken yumurtayı kırıp biraz karıştırın. Yumurta bembeyaz olup sertleşmeyecek ancak su halinde de kalmayacak. Kabın bütün lezzetini içine çeken kremamsı bir tadı olacak. Uzun bırakırsanız pişecektir ancak bu sürede çoktan yenip, bitmiş olacaktır.