REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Hastalıksavar 10 Öneri

Malum her çeşit grip etrafta, belki kar birazcık mikrop öldürdü ama halen aradığım 3 kişiden birinde bir kırgınlık, öksürme, tıksırma var. İşte bunun için evde yapabileceğiniz 10 farklı önerim var.

1)Pekmezli Pastil

Ev yapimi pastil 3

5 adet karanfili, 2 adet yeni baharı havanda iyice ezip toz haline getirin. Küçük bir tencereye 1 bardak şeker yarım bardak suyu koyup, üzerine 1 çorba kaşığı limon suyu sıkın. Toz karanfil ve yeni baharı üzerine ekleyin. Yarımşar çay kaşığı acı toz biber ve toz zencefili, 2 çorba kaşığı pekmezi ekleyin. 15-20 dakika, kıvamlanıp şurup gibi olana dek kaynatın. Biraz soğuyunca pişirme kağıdı serili tepsiye kaşıkla drajeler halinde dökün. 15 dakika sonra üzerlerine pudra şekeri serpin. İyice sertleşince kağıttan ayırıp her tarafını iyice pudra şekerleyin. Dilerseniz küçük buz kalıplarına pudra şekeri serpip onların içinde daha düzgün şekilli pastiller de yapabilirsiniz. Şifanız bol olsun

2)Isıran Öksürük Kesici

Isiran Oksuruk Kesici

10 tur çekme karabiber, 1 çorba kaşığı bal ve kaynar suyu karıştırıp, için. Öksürüğü durduracak ve kulaklarınızı tatlı tatlı yakacak.

3)Sıcak Zencefil Çayı

Sicak Zencefil CayiCeviz kadar zencefili rendeleyin, bir bardak su ile kaynatın. Kaynadıktan sonra 1 limonun suyunu ekleyip, için.

4)Kaynar Turunçgil Suyu

3 portakalın suyu ve 1 limonun suyunu kaynatıp, 2 portakalın kabuğunu rendeleyerek

kaynatmaya devam edin. 1 çorba kaşığı bal, acı biber veya karabiber ekleyip,

bekletmeden için.

5)Zencefilli Havuç Suyu

Zencefilli Havuc Suyu

3 havuç, 1 limon, ceviz büyüklüğünde zencefili meyve suyu sıkacağından sıkıp, afiyetle için.

6)Sıcak süt ve pekmezli ekmek

Pekmezli Citir Ekmek

Tavaya 1 çorba kaşığı tereyağı koyun. Eriyince 3 çorba kaşığı pekmez ekleyip, kıtır ekmeği üzerine koyun ve iki tarafına da iyice bulaştırın. Sıcak süt ile kıtır kıtır yiyin.

7)Nefis Bitki Çayı

Nefis bitki cayi

18 adet tarçın çubuğu, 2 çorba kaşığı kakule, 1 çorba kaşığı dört renk biber, 2 çorba kaşığı karanfili havanda dövün. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı kadar demliğinize koyun ve 3-4 dilim taze zencefil ekleyin. En az 15 dakika kadar demleyin, ne kadar uzun demlenirse tatlar o kadar açılacaktır. Dilerseniz süt ekleyip kahve lezzettinde bir çay haline de getirebilirsiniz. Şifa niyetine…

8)Kaynar

kaynar

Tencereye 2 litre su koyun. İçine 1 çorba kaşığı yenibahar tohumu, ceviz büyüklüğünde havlıcan ve soyulmuş taze zencefil, 2 çubuk tarçın, 1 çorba kaşığı karanfil atın ve 1 saat kaynatın. Sonra 1 su bardağı pekmezi ekleyip 1 saat daha kaynatın. Üzerine bolca ceviz kırıp bu şekilde veya mikserde köpürttüğünüz sıcak süt ilave ederek içebilirsiniz.

9)Sıcak Çikolatalı Salep

Salep ısıyı insan vücudunda sanki daha uzun tutuyor.. İşte hem bunu yapabilmek hem salep sevmeyenlere içirebilmek için kış gününe özel bir içecek yapmak isterseniz 2 çorba kaşığı sürülebilir çikolatanın üzerine -ister tozdan gerçek salep isterseniz de kutuda hazır saleplerden kaynamış salepi- ekleyin. (Gerçek salep azaldığı için hem gelenek devam etsin hem de salepler diyerek, kutudakilerden kullanabilirsiniz.) Sonra bir karıştırıcının kenarı ile yukarı doğru çektiğinizde süslü bir salepiniz olacak.

10) Aşçıların İksiri

Bu tarif mutfaklarda, ekipten birileri hasta olunca hemen toparlanması için yapılan bir tarif… Bizim mutfağın geleneği kaynardır ama başka mutfaklarda çalışmamız gerektiğinde bize ikram edildiğinden biz de alıştık epeyce.

Soğuk suya, kabaca doğradığınız elma, portakal, taze nane, taze zencefil ve limonu koyun ve kaynatın. Bir bardağa süzdükten sonra içine bal ekleyin. Dilerseniz tane karabiber de atabilirsiniz.