REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

İç Pilavlı Tavuk Kapama Tarifi

İçindekiler

8 adet tavuk baget
4 parça kemiksiz tavuk but
1 avuç kuş üzümü
2 avuç boziç
1 adet soğan
1 bağ maydanoz
12 adet kuru kayısı
2,5 tatlı kaşığı tuz
2 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı toz yenibahar
1 çay kaşığı tarçın
3 su bardağı pirinç
5 su bardağı su
1 paket, 400 gr, mantar
Zeytinyağı

Kalabalık bayram sofralarına yakışacak iç pilavlı mis gibi kokusuyla bir tavuk kapama tarifim var.

· 8 parça tavuk baget ve 4 parça kemiksiz tavuk budu birer dolu tatlı kaşığı tuz ve karabiberler karıştırın. 1-2 kaşık da zeytinyağı da dökerseniz tuz karabiber yaymak kolaylaşacaktır. Siz daha kemikli ya da kemiksiz et kullanmak isterseniz tabii ki değiştirebilirsiniz.
· Fırına da girebilecek büyük bir tepsiyi ocağın üzerine koyun tüm tabanını kaplayacak kadar zeytinyağı dökün.
· Yağ ısındıkça tavukları tepsiye koyun ve mühürlemeye başlayın. Tavukların bir tarafları güzelce renk alıp kahverengileşinceye kadar yüksek ateşte mühürleyin.
· Tavuklar mühürlenirken 1 adet soğanı ve 400 gr kadar mantarı küp küp doğrayın. Mantarlar tavla zarından hafif irice, iç pilavdaki ciğer boyutunda olsalar yeterlidir.
· Tavuklar mühürlendikten sonra tepsiden alın ve içine doğranmış soğanları ve mantarları atın.
· Soğan ve mantarları da mantarlar ciğer gibi kızarana dek kavurun.
· Genişçe bir kaseye 1 avuç kuş üzümü 2 avuç da taze Antep fıstığı yani boziç koyun. Üzerlerini biraz geçecek kadar kaynar su koyun ve bekletin. Siz dilerseniz evde ne yemiş varsa onu kullanabilirsiniz.
· Eğer tepside yağ kalmadıysa 1-2 kaşık daha ekleyin ve üzerine yıkayıp süzdüğünüz 3 su bardağı pirinci ilave edin. Pirinç taneleri de şeffaflaşana kadar kavurmaya devam edin.
· İçine birer tatlı kaşığı yenibahar ve karabiber, 1,5 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı da tarçın koyup 1 dakika kadar kavurun.
· 12 adet kuru kayısıyı küp küp kesin. Kayısınız yoksa kuru dut, üzüm de kullanabilirsiniz.
· 1 bağ maydanozun da saplarını ince ince kıyın.
· Pilava 5 bardak sıcak su koyun ve üzerine doğradığınız kayısı ve maydanozları, beklettiğiniz fıstık ve kuş üzümlerini süzüp ilave edin ve karıştırın.
· Mühürlediğiniz tavukları saat gibi yuvarlak olarak tepsiye yerleştirin ve gömün. Kalan boşluklara da kemiksiz butları koyun ve altını kapatıp üzerini daha büyük bir tepsi veya fırın kağıdı ile kapatıp 190 derecede altlı üstlü çalışan fırının orta rafına yerleştirin.
· Bu şekilde 45 dakika pişince lokum gibi pişmiş tavuk kapama afiyetle yemeye hazırdır. Üzerine dilerseniz taze maydanoz da serpebilirsiniz.

İzleyin: