REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

İki Renk Humus Tarifi

Pek çok kişi humusu zor bir yemek diye bilir, oysa birkaç kısa yolla 15 dakikada hazırlanacak, çok karizmatik bir meze.

Yapılışında 2 kısa yol var, bunları size sır olarak vermek istiyorum. Birincisi, nohudu haşlamak epey vakit aldığından, haşlanmış konserve nohut kullanmak. İkincisi ise nohudun kabuklarını çıkarma meselesi. Bakın bu çok önemli, iyi bir humusta kabuk olmaz; kabuk, krem gibi olmasına ve acılaşmasına neden olur. Kabukları çıkarmanın en iyi yolu, pirinç yıkama kabını kullanmak. Kabukları eskiden tek tek soyarlarmış, benim yöntemim ise şöyle: Pirinç yıkama kabına nohutları dökün, kabı musluğun altına koyup suyu açın ve elinizle nohutları ovuşturmaya başlayın. Kabuklar su yüzeyine çıkacak, pirinç yıkama deliğinden su aktığı için de kenarda toplanacaktır. Dolayısıyla 800 gr. nohudun derileri 1 dakikada soyulmuş olur. Humus soyma ile alakalı ipucunu videolu olarak püf noktaları bölümünden izleyebilirsiniz.

800 gr. nohut, 4 diş sarımsak, 200 gr. tahin, ½ çay bardağı su, 1 çay bardağı limon suyu, 4 çorba kaşığı zeytinyağını ve istediğiniz miktarda tuzu mutfak robotuna koyun ve hiç tane kalmayınca kadar karıştırın.

Humusunuz hazırdır. Bu şekilde humus daha sulu ve sos gibi oluyor. Bu klasik humusun yarısını ayırdıktan sonra kalanını fesleğenli yapabilirsiniz ki masanız yeşilin rengiyle şenlensin. Bir tavaya 1 avuç çam fıstığını koyun ve rengi dönene kadar çevirin. ½ bağ fesleğeni havana koyup, rahat ezebilmek bir parça tuz ekleyin iyice ezin. Ardından tavadaki fıstıkları da ekleyip kabaca dövmeye devam edin. Bu sosu mutfak robotunda kalan humusa iyice yedirin ve robotu tekrar çalıştırın. İki renk humusunuz servise hazır. Klasik humusun üzerine kimyon ve sumak serpmek benim için olmazsa olmaz. Fesleğenli humusa da bir parça zeytinyağı ve birkaç parça çamfıstığı serpebilirsiniz.

Malzemeler

800 gr. nohut
200 gr. tahin
1 çay bardağı limon suyu
4 diş sarımsak
½ çay bardağı su
4 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz
1/2 bağ fesleğen
1 avuç çam fıstığı
Sumak
Kimyon