REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

İncirli Sütlaç Tatlısı Tarifi

İçindekiler

150 gr pirinç (1 bardaktan 1,5 parmak eksik)

1 litre su

1 litre süt

1,5 bardak (300 gr) toz şeker

3 parça nohut büyüklüğünde damla sakızı, küçük parçalarsa 4-5 parça kullanın ama fazla acı bir tat verecektir.

5 adet taze incir

2 avuç taze ceviz içi

•150 gr pirinci yıkayıp süzün. Pilav yapar gibi uzun uzun pişirmenize gerek yok. Tozunu alsanız yeterlidir. 1 litre soğuk suya pirinçleri ekleyip kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte suda kendini çekinceye kadar ilk yüksek ateşte, kaynamaya başladığında ocağın altını kısıp kısık ateşte 40 dakika kapağını aralık kapatıp pişirin.

•Pirinçler açılıp iyice kendini bırakınca üzerine ,1 litre sütü ilave edin.

•3 tane damla sakızı ve 300 gr toz şekeri de ekleyip bir 40 dakika daha kısık ateşte pişirin. Damla sakızlarını ezmeden önce buzlukta dondurun ki havana yapışmadan rahatça dövebilin.

•5 adet taze inciri elma dilim doğrayın. Yumuşayan incirleri küçük küpler halinde kesip aralara koymak için kullanabilirsiniz. 2 avuç taze cevizi kırın. Kabuklarını soyup, kabaca doğrayın. Taze ceviziniz yoksa bir gece önceden suya veya süte batırıp tazeleyebilirsiniz. Kabukları da rahatça soyulur bu şekilde.

•Sütlaç pişince birer kepçe alın ve sunum yapacağınız bardağa dökün, incir dilimlerini kâsenin camlarına yapıştırın. Bir kepçe daha sütlaç koyun. Üzerine ceviz ve ayırdığınız minik doğranmış incirleri koyun. Sonra bardağı doldurana kadar sütlaç ilave edin. Oda sıcaklığına gelene kadar dışarda sonrasında buzdolabında iyice soğutup, afiyetle yiyebilirsiniz. Bardakların kenarlarını lekelemeden doldurmak için geniş bir hun kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

İzleyin: