REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Islak Ekmek Arası

  • 40 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 60 dk. HAZIRLANMA
  • 6-8 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

1 kilo yarım yağlı kıyma

5 adet soğan

Sosu için;

3 çorba kaşığı zeytinyağ

3 çorba kaşığı domates salçası

200 ml domates püresi

2 diş sarımsak

½ su bardağı sıcak su

Tombik pide veya sandviç ekmeği

 

 

1 kilo kıymayı orta ateşte 10 dakika kadar kavurun. Kıyma suyunu bırakacak.  Sonra ince ince doğradığınız 5 adet soğanı kavurduğunuz kıymaya ekleyin ve ateşi kısığa alın. İyice eriyene kadar, yaklaşık 30-40 dakika kadar kavurun. Buradaki püf nokta, kavururken kıymayı zaman zaman karıştırmak böylece her tarafı ateşin ısısında eşit şekilde pişecek. Kıymanız nefis et döner kokusu yaymaya başlayacak ve iştah kabartacaktır. Kavurma işleminiz bittikten sonra 2 tutam tuz ve karabiberi ekleyin. Kıymanız hafif soğuduktan sonra 1 bağ maydanozu ince ince kıyıp ilave edin.

Kıymanızın bir kısmını sonradan kullanmak üzere buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Ama bir tavsiye, buzlukta tutacağınız kıymaya maydanozları eklemeyiniz ki tazeliğini kaybetmesin. Kullanacağınız zaman biraz ateşte ısıtıp, maydanoz ekleyebilirsiniz.

Ekmekler için sosu hazırlarken bir tencereye 3 çorba kaşığı zeytinyağ ekleyin. Isındığında 3 çorba kaşığı domates salçası ve 200 ml domates püresini ekleyin. Onlar iyice karışırken 2 diş sarımsağı bıçak yardımı ile ezip, ince ince doğrayın ve karışıma ekleyin. Tüm malzemelerin daha güzel bir kıvama gelmesi ve iyice karışması için ½ bardak sıcak suyu ekleyin. Yaklaşık 2-3 dakika daha pişirdikten sonra sos hazır olacak.

Tombik pide ekmeğinizi ortadan ikiye bölün ve bu domates sosa her tarafını iyice bandırın.  Sonra kıymanızı içine iyice yayın. Biraz turşu ve isterseniz başka yeşilliklerle, hatta biberle çeşnilendirebilir böylece servis edebilirsiniz.