REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Ispanaklı Yoğurtlu Çılbır Tarifi

  • 10 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 10 dk. HAZIRLANMA
  • 2 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

Yoğurt için;
200 gr yoğurt
2 diş sarımsak
Tuz

Ispanaklı iç;
1 kg ıspanak
3 çorba kaşığı tereyağı
2 adet acı kırmızı biber

Sos için,
2 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı biber sosu
50 gr kurutulmuş et

Üstü için;

Su
2 çorba kaşığı sirke
1 çay kaşığı tuz
4 adet yumurta

 

Bu hafta yanlış inançlarla dolu malzemelerden yapılmış bir yemek hazırladım. Ispanağı demiriyle de demirsiz de sevebilmek ve yumurtaya itibarını iade etmek için, tereyağını da margarinle senelerce aldatmamızın yüzü suyu hürmetine, haftanın şıkı ıspanaklı çılbır.

Kanımca, yoğurtlu yumurta olur mu diyerek, çılbırın da kıymetini uzun bir süre bilmemişiz. Ben ne yazık ki ilk gerçek çılbırımı Londra’da Şef Peter Gordon’ın restoranında yemiştim. Çok hoş bir restoranın menüsünde senelerdir parlayan bu yemek ne yazık ki Türkiye’de neredeyse hiçbir mönüde yok. Belki de böyle konuşa konuşa mönülerde, sofralarda güzel bir yer bulmaya başlar, kimbilir…

Öncelikle, lütfen siz de yumurtayla yoğurt olmaz deyip dudak bükmeyin. Tarifi bir deneyin, beğenmezseniz de bana e-posta atın, en sevdiğiniz yemeği yapıp göndereyim size. Anlaştıysak çılbırın katmanlarını tek tek hazırlamaya geçelim.

Önce yoğurdu, sonra ıspanağı, ardından sosu hazırlayacağız; servis etmeden hemen önce de yumurtasını yapacağız.

200 gram yoğurdu çırpıp krema kıvamına getirin. İki diş sarımsağı ezip katın ve biraz da tuz ekleyerek servis edilmek üzere hazırda tutun. Oda sıcaklığında bu şekilde iki saat kalması çok önemli. Bir kilo ıspanağı güzelce yıkadıktan sonra kaynar suda 3-4 dakika haşlayın. Sonra yaprakları bir kevgir yardımıyla tencereden alın ve üç çorba kaşığı erimiş tereyağında, tuz ve karabiberle yaklaşık 6-7 dakika çevirerek kavurun. Yapraklar önce bol su salacak, sonra toparlayacak. İki adet acı kırmızı biber, yoksa pul biber ekleyin. Servis edinceye kadar altını da kapağını da kapalı bekletin.

Çılbırın üst katmanı için; iki çorba kaşığı tereyağını bir çorba kaşığı biber sosuyla karıştırın. 50 gram kurutulmuş eti ince ince doğrayıp ekleyin ve ateşte çevirin. Yumurtaları haşlamak için kırdıktan sonra ve servis yapmadan hemen önce tekrar ateşe koyacaksınız bu sosu.

Yemeği sunmadan 4-5 dakika evvel yayvan bir tencereye 4 santim yüksekliğinde su koyun ve iki çorba kaşığı sirke, bir çay kaşığı da tuz ekleyin. Buzdolabından çıkardığınız 4 yumurtayı sarılarını dağıtmadan kaynayan suyun içine kırın. Kaynayan suyu arada yumurtanın üzerine kaşıkla dikkatlice aktararak beyazlarının iyice yoğunlaşmasını sağlayın ve sarıları kayısı kıvamına gelinceye kadar pişirin.

Servis yaparken önce ıspanağı bir kaba aktarın. Üstüne yumurtayı ekledikten sonra, oda sıcaklığında beklettiğiniz yoğurttan bolca koyun ve tereyağlı, biberli, kurutulmuş etli sosunuzu da üstünde gezdirip afiyetle yiyin.