REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Kallavi Bonfile / Refika’ca Beef Wellington

  • 40 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 40 dk. HAZIRLANMA
  • 6 KAÇ KİŞİLİK
  • Zor ZORLUK
İçindekiler

1400 gr temizlenmiş bütün bonfile
3 çorba kaşığı zeytinyağı
120 gr. ceviz
400 gr. mantar
2 diş sarımsak
2 dal taze soğan
2 dal taze kekik
1,5 boğum dil peyniri
2 adet yufka
200 gr. füme antrikot
1 adet yumurta sarısı
2 çorba kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı hardal
3 tatlı kaşığı ayçiçek yağı
Çekilmiş karabiber
Tuz

Bu tarifi ben, bir İngiliz klasiği olan Beef Wellington’tan esinlenerek hazırladım. Biraz da bizim ağız tadımıza uygun malzemelerle harmanlayınca ortaya bu ziyafet sofralarını süsleyecek kallavi bonfile tarifi çıktı. Tarif için öncelikle tek parça yaklaşık 1 kg ile 1.5 kg arasında gelen bütün bir bonfile gerekli. Dışındaki siniri ve fazla yağını, kasabınızdan sizin için temizlemesini isteyebilirsiniz. Bonfileyi, biraz tuz ve çekilmiş karabiber ile ovun ve en geniş tavanızı ocağa koyup ısıtın. 3 çorba kaşığı ayçiçek yağında bonfileyi mühürleyin. Mühürleme,  yüksek ateşte etin tüm kenarlarının çevrilerek dışının kısmen pişirilmesi demek. Genellikle de fırına koyulan yemekler için kullanılan bir yöntem. Bu şekilde  dış tabakası pişme belirtileri gösterirken, etin  lezzetli suyu içinde kalıyor. Bu şekilde bonfileyi ocakta her tarafını yaklaşık 2 dakika çevirerek pişirin ve daha sonra kenara alın ve üzerine 1tatlı kaşığı hardal sürün.

Kıtırtı versin diye 120 gram cevizi, ete uyumlu tadıyla lezzet vermesi için de 250 gram mantarı mutfak robotuna atıp 2-3 tur döndürün. Sonra içine 2 dal taze soğanı, 2 diş sarımsağı, 2 dal kekiğin de yapraklarını sıyırarak  ekleyin ve hepsini birlikte tekrar döndürün. Daha sonra tavada 2 çorba kaşığı zeytinyağında, bu karışımı mantarın ilk suyu çıkana kadar 4-5 dakika karıştırarak pişirin. Tuz ve çekilmiş karabiberle tatlandırın. 1,5 boğum dil peynirini de aynı şekilde robottan geçirin.

Sonra tezgahı genişçe streç filmle kaplayın. Üzerine aralarına boşluk kalmayacak şekilde yan yana füme antrikotu dizin. 200 gr. füme antrikot yeterli olacaktır. Sonra üzerine de hazırladığınız mantarlı içi yayın ve robottan geçirdiğiniz dil peynirlerini ekleyerek, bonfileyı harcın üzerine oturtun. Şimdi sıra streç film yardımıyla bu bonfileyi füme et dışında kalacak şekilde güzelce sarmakta. Bu işlem gözünüzü korkutmasın, füme etleri bonfilenin etrafına doğru sardıktan sonra streç film yardımıyla kolayca rulo hale getirebilirsiniz. Bonfileyi streçle sıkıca sarıp etin kendini toplayıp, yufkaya daha iyi sarılabilmesi için 10- 15 dakika derin dondurucuda bekletin.

Daha sonra fırını 200 dereceye getirin ve tezgaha bir yufkayı serin. Bir fırça ile yağlayarak üzerine ikinci yufkayı koyun kenarlarını düzeltip geniş bir kare elde edin. Dondurucudan çıkarttığınız streçe sarılı bonfileyi yufkanın ortasına koyun, ve dikkatlice streci sıyırarak eti yufkanın üzerine alın. Sonra kenarlarını kıvırarak rulo şeklinde sıkıca sarın. Fırına girmeden önce üzerine birkaç küçük çizik atabilirsiniz böylece pişerken patlamasını engellemiş olursunuz. Bonfileyi yağlı kağıt yerleştirilmiş fırın tepsisine alarak üzerine 1 yumurtanın sarısı ve 2 çorba kaşığı yoğurt çırparak hazırlanmış sosu sürün ve fırına verin. Eti ne kadar pişirmek istediğinize göre 20 dakikadan 45 dakikaya kadar siz karar verin. 25 dakikada orta pişmiş olacaktır, 45 dakikada tam. Ben tabii ki orta pişmişi tavsiye ediyorum. Afiyet olsun.