REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Kavanozda Dizi Dizi Salatalar – Hürriyet Cumartesi

Bu haftaki tariflerim herkese ama daha çok salata yemeği seven, kendine dikkat eden, vakti dar olup pratikliği arayan hanımlara ve beylere.

Diyelim ki mutfağa ancak 2-3 günde bir girecek gücü kendinizde buluyorsunuz. Bir girişte de birkaç günün yemeğini kurtarmak istiyorsunuz. Tüm bunları düşünerek sizinle birkaç pratik tarif paylaşmak istiyorum. Bu tarifleri hazırlarken mümkünse o günün ertesinde evde temizlik olsun ki, yemek sonrası toparlama, temizleme derdini başkasına satabilesiniz.

Kavanozda salatanın temel mantığı; salata malzemelerini tek seferde yıkayıp iyice kuruttuktan sonra en sulusu alta gelecek sıra ile yerleştirmek. Çıtırtı ve kıtırtı verecek malzemeleri en üstte yerleştirmek, tüm malzemeleri bastırıp mümkün olduğunca sıkıştırara hava temasını azaltmak önemli bir diğer nokta. İş bitince de kapağını sıkı sıkı kapatın ki malzemeler tazeliğini korusun.

Bu pratik kavanozda salataların yanına, başka bir kavanozda da sosunu hazır edip koyduğunuzda, istediğiniz zaman soslayıp, kavanozu çalkaladığınızda salatanız hazır olacak. Salatayı güzel yapan ikinci en önemli öğe sos. Lezzetli bir sos düz bir marulu dahi ziyafete dönüştürebilir. Tarifteki soslar yapacağınız başka salatalar için de yardımcı olabilir. Tuz oranlarını vermiyorum, damak tadınıza ve alışkanlığınıza göre ayarlamakta fayda var.

Burada uzun tarifler vermektense adım adım aşamaları listelemek istiyorum. Fotoğrafları ile birlikte rahatça arşivleyebilirsiniz.

Ufak bir not: Geçen haftaki yazım ile ilgili gönderdiğiniz sayısız güzel nottan dolayı çok teşekkür ederim. Bana, inandığım ve kurmaya çalıştığım dünyada inanılmaz bir güç veriyor.

1) Hindibalı Okkalı Salata

2

Didem Şenol’un Lokanta Maya’daki ve Tom’s Kitchen’daki hindiba salatalarını deneyip yedikten sonra bir süredir oluşturmak istediğim bir tarifti bu. Nefis bir bonfile öncesi de güzel, tek başına da.

Hindiba, memleketimizde artık rahat bulunacak şekilde yetişmeye başlandı. Tipi Yedikule marula benzese de tadı daha köşeli ve karakterli. Bir yaprağa göre daha sert ve kıtır olduğu için tatminkarlığı da çok daha fazla.

Salatası:

3 adet hindibağı yaprak yaprak ayrın, yıkayıp kurutun ve kavanoza yerleştirin.

2 avuç cevizi tavada, kendi yağında 2 dakika kavurun ve soğumaya bırakın.

30 gr İzmir Tulum peynirini iri parçalar halinde hindibaların üzerine yerleştirin ve cevizleri ekleyin. Kavanozu servis zamanına kadar kapalı tutun.

Okkalı sos:

1 çorba kaşığı mayonez.
1 tatlı kaşığı bal.
5 adet frenk soğanını ince ince doğrayın.
30 gr İzmir tulum peynirini rendeleyin.
1 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Tüm malzemeyi karıştırın. Krema kıvamında bir sos olacak.
Servis edileceği zaman salatayı sosla karıştırın ve son olarak da üzerine bir portakalın kabuğunun dörtte biri ve bir çorba kaşığı zeytinyağını gezdirin.

2) Kış Salatası

4

Bu Salata kışın insanı güçlendiren bilimum güzelliği içinde barındırıyor. Diğer tariflere göre kereviz hızlı karardığından ilk öğünde yenmesini tavsiye ederim.

Salatası:

1 küçük kerevizi rendeleyin.Yarım limonun suyu ile demleyin ki kararması engellensin.
2 küçük havucu rendeleyin.
2 çorba kaşığı limonun suyunu sıkın.
½ adet ufak kuru soğanı piyazlık kesin.
6-7 adet kereviz yaprağını kıyın.
2 avuç beyaz lahanayı ince ince kıyın.
2 adet yeşil soğanı ince ince doğrayın.
30 gr İzmir Tulum peynirini rendeleyin.
¼ dosya kağıdı ölçüsünde üzüm veya dut pestilini ufak doğrayın.
Tüm bu malzemeleri aynı sırada kavanoza yerleştirin ve kavanozu kapatın.

Hayat kurtaran sos:

1 çorba kaşığı mayonez
1 tatlı kaşığı hardal
2 çorba kaşığı portakal suyu
2 tur taze çekilmiş karabiber

Bu basit sos her salatanın hayatını kurtarır. Hardal ise hem lahananın hem de kerevizin karizmasını bir hayli arttırıyor. Şiddetle tavsiye ederim.

Hazırladığınız sosu kavanozda iyice çalkalayın ve salata kavanozuna döküp iyice sallayın. Afiyetle yemek için bir tabakta servis edin. Etlerin yanında veya bir çorba ve salata yemek istediğiniz akşamlarda nefis bir yoldaş olacak.

3) Yedikule Salatası

3

Yedikule marul kelimesi her ağzımdan çıktığında çok eskilere gittiğim bir görüntü belirir gözümde. Osmanlı zamanı her mahallenin bir su kenarında olduğu, mecidiye köyde her türlü meyvenin yetiştiği o dönemlerde sarayın bostanı olarak Yedikule gelir aklıma ve orada yetişen marullar. Bizans surları neredeyse bugünkü görünümlerinde ama her tarafta başka bir bereket var, canlılık varmış gibi. Dolayısı ile ismini buradan almış bu marulla salata hazırlarken, sos olarak pekmezi ve sevdiğimiz kırmızı acı biberi de kullanmak istedim. Çok keyifle yediğim, ayakları yere basan ama lezzeti uçan bir salata oldu.

Salatası:

2 adet Yedikule marulu yaprak yaprak ayırın. Yıkayıp kurulayıp kavanoza yerleştirin. Üzerine sıra ile;

½ adet deveci armutunu dilimleyin.
60 gr keçi büş peyniri, ufalayın.
2 adet tam tahıllı galetayı çatala gelecek boyutta ufalayın.
2 adet kuru incirin her biri 9 parça olacak şekilde kesin.
1 avuç cevizi tavada 2 dakika kendi yağında kavurun.
Pekmeze Vinegretli Acı Sos:
2 çorba kaşığı üzüm pekmezi
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 ½ çay kaşığı acı toz biber
2 çorba kaşığı limon suyu
1 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi
Tuz

Tüm malzemeleri bir kavanoza dökün. Servis edeceğiniz zaman önce çalkalayın. Sonra salata kavanozuna döküp iyice çalkalayın.

4) Alabaş Salatası

1

Alabaş, sakin sakin ve çok popüler olmadan Karadeniz’de yetişirken son yıllarda nam salmaya başlayan bir sebze. Turpgillerden ama elma gibi bir tatlılığı da var. Oldukça da besleyici. Yurtdışında karpaçyosundan yemeğine bir sürü türevi varken biz çoğunlukla salatalarda kullanıyoruz. TV karşısı atıştırmalık için de kanımca çok ideal.

Salatası:

2 avuç beyaz lahanayı ince ince kıyın.
2 avuç kırmızı lahanayı ince ince kıyın.
Lahanaların ikisini de tuzla ovup kavanoza sırası ile döşeyin.
1 ortaboy alabaşı, zar büyüklüğünde doğrayın.
1 adet portakalı küp küp doğrayın, uzun bekleyecekse dilim dilim ayırın.
1 avuç fındıkı yerleştirin.
1 kalın dilim tam buğday ekşi maya ekmeği küp küp doğrayın. Fırının ızgarasında 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile kızartıp bir nevi kruton yapın.
5 dal maydanozu ince ince kıyıp ekleyin.
Tüm malzemeleri bu sırada kavanoza yerleştirin.

Basit hardal sosu:

2 tatlı kaşığı hardal
2 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi
2 çorba kaşığı limon
5 çorba kaşığı zeytinyağ

Tüm malzemeyi kavanozda karıştırın, krema kıvamında bir sos elde edin. Yiyeceğiniz zaman salata kavanozuna döküp, iyice çalkalayın.