REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Kaymaklı Mısır Ekmeği Tarifi

İçindekiler

500 gr. mısır unu

150 gr. kaymak

1 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1 paket kabartma tozu

650 – 850 ml,2-2,5 büyük bardak, kaynar su

Bizim ekibin memleketlerinden derlediğimiz Ramazan sofraları serimize bugün de devam ediyoruz. Bu sefer muhteşem doğasıyla meşhur olduğu kadar yemekleriyle de vazgeçilmez olan Karadeniz yöremize ait bir iftar menüsü yapacağız.

İdeal mısır ekmeğinin birkaç püf noktası var. Kullanılan suyun kaynar dereceye yakın, hamurun da biraz cıvık kıvamlı olması en önemlileri. Tabii kullanılan mısır ununun da etkisi büyük, yöresel ve kavrulmamışı tercih ederseniz sonuç her zaman daha iyi olacaktır. 

  •       Öncelikle ekmeğin altının daha çıtır olması için, kullanacağınız kabı önceden ısıtmanızı tavsiye ederim. Ben geleneksel usulü uygun olması için sini kullanıyorum.Yaklaşık 25 cm çapında olması yeterli olacaktır. İsterseniz küçük kaplar da kullanabilirsiniz.
  •       Kabı 200 derecelik fırında önceden ısıtın.
  •       500 gram mısır ununa, 150 gram kaymak, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz,  yarım çay bardağı zeytinyağı ve 1 paket kabartma tozu ekleyip karıştırın.
  •       Üzerine yaklaşık 650 ml, 2 büyük bardak, kaynar su ekleyin ve bir kaşıkla karıştırarak mısır ununun açılmasını sağlayın.
  •       Hamur normal ekmek hamurlarına göre cıvık ve akışkan olmalı. Çok yoğun bir mercimek çorbası kıvamında olması yeterlidir. Aksi takdirde ekmeğin üzeri pişerken çatlayacaktır.
  •       Eğer kıvamı yeterince cıvık değilse biraz daha su takviyesi yapabilirsiniz. Bu yüzden de malzeme listesinde 650-850 ml. arasına kaynar su oranı verdim.
  •       Isınmış kalıbı biraz yağlayıp, hamur karışımını dökün. Böylece alt kısmı daha çıtır olacak.
  •       Fırının orta rafında, 40 dakika pişirin.

·       Üzerini daha da çıtır yapmak isterseniz son beş dakika da fırının üst rafına alıp, ızgara modunda pişirebilirsiniz.

İzleyin: