REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kırmızı Beyaz Balık Tarifi

  • 10 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 10 dk. HAZIRLANMA
  • 2 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

1 adet derisiz çupra filetosu veya mevsimin beyaz etli balığı
1 adet küçük soğan
2 çorba kaşığı zeytinyağı
7 adet mantar
100 gram temizlenmiş orta boy karides
100 gram krema
1 adet taze soğan
4 dal maydanoz
2 diş sarımsak
2 dilim ekmek

Balığı az sevenler için sulu yemek kıvamında enfes bir balık ziyafeti tarifi

bu. Balıkçınızdan 1 çupranın filetosunu ve derisini sizin için çıkarmasını isteyin.  Mutfağa getirince iyice yıkayıp, havlu kağıt ile fazla suyunu alın ve pişirmeye başlamadan önce balık filetolarının her birini çekilmiş karabiber, biraz da tuzla tatlandırın. Çupra bulamazsanız, mevsimin beyaz etli bir balığını da kullanabilirsiniz. Bazen balığın üzerinde kılçıklar kalabiliyor, aman dikkat bunları bir mutfak cımbızı ile çıkarmak da fayda var.

Küçük bir soğanı ince yarım halkalar şeklinde doğrayın. Tavada 2 çorba kaşığıyı zeytinyağında çevirin. Ardından 7 adet dilimlenmiş mantarı ekleyin. Soğan ve mantar kendilerini bırakmaya başlayınca, 100 gram temizlenmiş orta boy karidesi ve balıkları ilave edin. Balıklar hemen pişmeye başlayacaklar, renkleri saydamlığını kaybedip, beyazlaşmaya başlayınca, ince ince doğranmış 2 diş sarımsak ve 100 gram krema ekleyin ve iyice karıştırarak ocağın altını kapatın. Son olarak üzerine 1 adet taze soğan ve 4 dal maydanoz ince ince doğrayarak serpiştirin.

Tam bir ziyafet tadında olması için, kruton ekmeklerle servis etmenizi öneririm. Bunun için 2 dilim ekmeği ufak parçalara ayırıp fırında kurutabilirsiniz ya da tavada biraz yağda da çevirip çıtır ekmekler hazırlayabilirsiniz. Bu çıtır kruton ekmekleri elinizle biraz ufalayarak tavaya ekleyin ve nefis bir ziyefete hazır olun.