REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Komagene Çiğ Köfte (Challenge) Meydan Okuması | Evde Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

İçindekiler

500 gr. (3,5 su bardağı) çiğ köftelik bulgur
1 soğan
3,5 bardak kaynar su
2 diş sarımsak
½ su bardağı zeytinyağı
½ paket domates püresi
1 çorba kaşığı domates salçası
1 çorba kaşığı acı biber salçası
1 silme çorba kaşığı isot
1 tatlı kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
6 çorba kaşığı nar ekşisi
1 tatlı kaşığı tuz
200 gr kuruyemiş (ceviz, fındık, badem yer fıstığı)
Servis ederken,
göbek marul
limon

Bugün meydan okuma serimize uzun zamandır istediğiniz bir tarif olan çiğ köfteyle devam ediyoruz. Etsiz çiğ köftenin evde kolay ve daha hesaplı yapabileceğiniz tarifi vereceğim.

Büyük bir kapta 500 gr., 3,5 su bardağı, çiğ köftelik bulgurun üzerine 3,5 su bardağı kaynar su ilave edin ve üzerine kapatıp bulgurun şişmesi için yaklaşık 5-6 dakika bekletin.
Bu sırada 1 soğanı ve 2 diş sarımsağı mutfak robotunda pürüzsüz oluncaya dek çekin.
Ayrı bir kapta ½ paket domates püresi, 1 çorba kaşığı acı biber salçası, 1 çorba kaşığı domates salçası, 1 silme çorba kaşığı isot, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz ve ½ su bardağı zeytinyağı ilave edip tüm malzemeler bir araya gelinceye kadar karıştırın.
Bulgur şişince çiğ köfte tepsisine alın ve biraz soğuması için iki elinizle havalandırın.
Soğuduktan sonra üzerine salça karışımını ilave edin ve yoğurmaya başlayın.
Tüm salçalı karışımı bulgura yedirdikten sonra üzerine mutfak robotunda çekilmiş soğan sarımsak karışımını ilave edip yoğurmaya devam edin. Soğanları eklerken acılık olmasın diye bulgurun soğumuş olmasına önem gösterin.
Yaklaşık 200 gr kuruyemişi mutfak robotunda çekin ve çiğ köfteye ilave edin. Bizde ceviz, badem, yer fıstığı ve fındık vardı. Onları kullandık siz de evdeki neyse onu kullanabilirsiniz. Daha azsa onu da koyabilirsiniz.
20 – 25 dakika yoğurduktan sonra çiğ köfteniz hazır olacaktır. Yoğururken önce çiğ köftenin tamamını bir tarafa toplayın. Ardından avucunuzun ayasıyla eze eze tüm karışımı tepsinin diğer tarafına alana kadar yoğurun. Bu şekilde yoğurmaya devam ederken arada fazla kuru gelirse 3-4 parça buz ekleyebilirsiniz.
Bulgur iyice açılıp tüm karışımlar özleşince etsiz çiğ köfteniz emrinize amade. Servis ederken limon ve göbekle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

İzleyin: