REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Leb Demeden Üç Tarif Hürriyet Cumartesi

Bu hafta kenarda köşede kalmış efsane lezzetlerimizden biri leblebiyle keyiflenelim. Mezeden keke pek çok yemeğin temel malzemesi olabilecek leblebiyle yapılacak alternatif tarifler karşınızda.

Geçen yıl tam bu zamanlarda kar yağmıştı. Levent’te bir amca boza boza diye bata çıka dolaşırken bir anda, memleket sevdası ile içim sımsıcak olmuştu. Boza arpa, darı, buğdayın kimi zaman nohutla mayalanmasından oluyor. Son servisinde de leblebi tozu alttan o ekşi maya ile özel bir akrabalık kuruyor fark etmeden. Peki bozanın üzerine konma dışında leblebiyle neler yapabiliriz, hemen bakalım…

Leblebi Helvası

 

Leblebili Un Helvası

Mutfağın en hızlı helvası bu diyebiliriz sanırım. 5 dakikada nefis bir helva yapmak isteyenlere duyurulur. 3 küçük avuç, yaklaşık 75 gr lebleyi mutfak doğrayıcısından çekin. Bir tavada 50 gr tereyağı eritin ve leblebi tozunu bu tavaya ekleyip 2 dakika kavurun. İyice hamur kıvamına gelip hafif bir köz kokusu gelene kadar, spatualyla bastıra bastıra kavurun. Tüm taneler dağılıp, her şey homojen bir hale gelince 50 gr toz şekeri ekleyin. 75 ml sütü de yavaş yavaş ekleyin, hamur sütü çekip iyice kıvamını alsın. Son olarak havanda ezdiğiniz 3 adet karanfil topunu helvanız sıcakken karıştırın ki sıcakken rayihası her yere nüfuz etsin.

Ilıdığında elinizle minik toplar halinde de servis edebilirsiniz.

Klasik Leblebi Tozu

Çocukluk günlerinize gitmeye hazır mısınız? 50 gr leblebiyi ve 13 gr pudra şekerini mutfak doğrayıcından geçirin. Uygun, minik bir kavanoza koyup ağzını streç filmle kaplayın ve ufak bir delik açın. En incesinden, küçük süt kutularındaki pipetlerden edinin, böylece boğazınıza kaçma riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Sıra geliyor çocukluğunuzun tatlı hatıralarıyla leblebi tozunu yemeye ve gülümsemeye.

İsli Tuzlu Leblebi Tozu

50 gr leblebiyi orta ateşte, dışı hafif yanık olacak şekilde kavurun 10 dakika kavurun.Mutfak doğrayıcısında çekin ve damak tadınıza göre tuz ekleyin ve kavanozlayıp, pipetle maceraya başlayın. Hafif isli ve tuzlu bu tat leblebi tozuna başka bir hava katacak.

 

Leblebiden Humus

Bizim mutfağın başrol oyuncularından humusu nohut yerine leblebiyle yapabilir miyiz diye merak ettik ve denedik. Oluyor mu? Oluyor ama haşlanmış nohutla biz daha mutlu olduk. Sizin tercihiniz hangisi olacak acaba.

500 ml suyu kaynatın ve tuz ekleyin. 150 gr leblebiyi ve 2 diş sarımsağı mutfak doğrayıcısında çekin ve suyu yavaş yavaş ekleyin. Karışımın soğuması için biraz bekleyin. Leblebiden leblebiye su miktarı değişebilir. Arttırmak gerekirse suyu oda sıcaklığında kullanabilirsiniz.

65 gr tahini ve 5-6 çorba kaşığı zeytinyağı ekledikten sonra iyice püre olana kadar çekmeye devam edin. Humus biraz soğuduktan sonra 1 limonun suyunu koyun. Sıcakken limon suyunu eklediğinizde buruk bir tadı oluyor.

Servis ederken üstüne turşu, pul biber, sumak, biraz da zeytinyağ gezdirin. Geriye humusun tadına bir de leblebili haliyle bakmak kalıyor. Afiyet olsun.