REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Meyveli, Ispanaklı Kış Salatası

İçindekiler

150 gr. bebek ıspanak
1 adet nar
2 adet portakal
1 çorba kaşığı pekmez
2 tatlı kaşığı sirke
5 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı  nar ekşisi
Karabiber
Tuz

Tempura için,
200 ml soda
½ kahve fincanı mısır unu
2 kahve fincanı un
Kızartmak için; ayçiçek yağı

150 gram bebek ıspanağı iyice yıkayıp kurulayın ve 2 avuç ayırarak, kalanın servis yapacağınız kaseye aktarın. 2 portakalın tatlı tadını almak için, portakalın etrafını soyun, beyaz kısımlarını da sıyırın ve her dilimini bıçak yardımıyla çıkarın. Hazırladığınız portakal dilimlerini ıspanak kasesenin üzerine ekleyin. Portakalın kalan kısmında bir hayli su kalacaktır. Bu suyu salatanın sosunda kullanabilirsiniz. Bir kavanoza portakalı sıkarak suyunu boşaltın, üzerine 2 tatlı kaşığı sirke, 2 çorba kaşığı nar ekşisi, 1 çorba kaşığı pekmez, 5 çorba kaşığı zeytinyağı ve ince ince dilimlenmiş 1 diş sarımsak ilave edin. Ağız tadınıza göre tuzunu ve karabiberini ekleyin.  Son olarak salataya ilave edilecek 1 narın tanelerini de dilerseniz kavanozun içine ekleyin. Kapağını kapattığınız kavanozu çalkalayarak sosu karıştırın. Bu şekilde hazırladığınız sosu, salatayı servis etmeden hemen önce kolayca dökebilirsiniz.

Üzerindeki çıtırtı için, önce ocağa 2-3 parmak ayçiçek yağı olan kızartma tavasını koyarak, kızmasını sağlayın. Çok iyi soğutulmuş 200 ml sodayı, ½ kahve fincan mısır unu ve 2 kahve fincanı unu bir kaseye aktarın ve çok fazla karıştırmamaya özen gösterek iki-üç tur çevirin. Ayırdığınız 2 avuç bebek ıspanağın iyice kuru olduğundan emin olduktan sonra tempura karışımına bulayıp, kızartın. Çıtırlaşınca havlu kağıt serilmiş bir kaba çıkarın ve salatanın üzerine ilave edin.

Servis kasesindeki  ıspanakları, portakal dilimleri ve son olarak üzerine gezdirdiğiniz nar taneli sosu güzelce karıştırarak kış salatanızın tadına varın.