REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Pancarlı, Erişteli Antrikot Tarifi

İçindekiler

3 avuç erişte
1 adet soğan
1 adet pancar
Yarım adet havuç
1 adet köy biberi
1 adet kapya biberi
200 gr antrikot
2 çorba kaşığı pekmez
2 çorba kaşığı sirke
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Yemek okulu ekibi olarak istiyoruz ki yemek yapmayı seven ama vakti olmayan herkes de mutfağa girsin. Bu vesileyle hem kendime meydan okuyorum hem de 5 dakika da yapıp sofraya oturabileceğiniz tarifler hazırlıyorum. Bugün size hem eti hem eriştesi ve dolaptaki bir kaç sebzeyle iki kişiyi rahatça doyurabilecek lezzetli ve hızlı bir tarifim var.

Erişteyi haşlamak için ufakça bir tencereye kaynar su koyup içine bir tutam tuz ve 3 avuç erişteyi atın. Erişteler haşlanırken wok veya altı geniş bir tavayı yüksek ateşte ısıtmaya başlayın. Tavaya 3 çorba kaşığı zeytinyağını koyun. 1 soğanı 4’e bölün. Ardından her bir parçayı üçe kesip ısınmış tavaya atın. Ardından 200 gr antrikotu kalın dilimler halinde doğrayın ve tavaya atın. İlk başta çok fazla tavada çevirmeden etlerin bir tarafı iyice mühürlenen kadar bekleyin. Üzerine birer çay kaşığı tuz ve karabiber ekleyin. et ve soğan kavrulmaya devam ederken 1 adet pancarı ikiye kesip ince, yarım ay şeklinde dilimleyin. Pancarlar geç pişeceği için tavaya ekleyin. 1 köy biberini önce uzunlamasına ikiye ardından parmak uzunluğunda kesin. Kapya biber biraz daha etli olduğu için daha geç pişeceği için köy biberinden biraz daha ince ve kısa olacak şekilde doğrayın. Biberleri de tavaya ekleyin. Yarım havucu da soyacakla makarna gibi şerit şerit tavanın üzerinde doğrayın. Lezzetlendirmek için, İkişer çorba kaşığı pekmez ve sirke ve 1 çay kaşığı kekik ekleyin.
Erişteleri geniş, düz bir tabağa yayın. Eriştenin haşlama suyundan biraz tavaya ekleyip tavadaki tüm lezzetleri tabanından sıyırın ve eriştenin üzerine ekleyin. Son dakika yerken üzerine biraz zeytinyağı da gezdirince 5 dakikada nefis lezzetli bol sebzeli, etli erişteniz emrinize amade.

 

İzleyin: