REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Pankek Tarifi

İçindekiler

250 gr un
360 ml süt
2 adet yumurta
3 çorba kaşığı toz şeker
3 çorba kaşığı erimiş tereyağı
1 tutam tuz
1 çay kaşığı vanilin
1 paket kabartma tozu

Yemek okuluna en çok gelen isteklerden biri de pankekti. Ne yalan atayım ben aslında çok pankek insanı değildim ama siz isteyince kolları sıvamak farz oldu. Vanilyalı, kakaolu, kat kat pasta gibi nasıl dilerseniz yapabileceğiniz pankek tariflerini hazırladım.

Bir kaseye 250 gr un , 3 çorba kaşığı toz şeker, 1 paket kabartma tozu, bir çay kaşığı vanilin ve 1 tutam tuz koyup karıştırın.
Ayrı bir kapta 2 adet yumurta, 3 çorba kaşığı erimiş tereyağı ve 360 ml, 1 bardaktan 2 parmak fazla, sütü ekleyip çırpın. Bu karışımı önceden hazırladığınız kuru karışıma ekleyip pürüzsüz hale gelene kadar çırpın. Çok uzun çırpıp gluteni uyandırmayın. Sadece karıştırmanız yeterli olacaktır.
Döküm tavayı ocağın üzerine ters bir şekilde yerleştirin. Eğer içi tırtıksız bir döküm tavanız varsa onu düz olarak da kullanabilirsiniz.
Tavanın tersini peçete ile yağlayıp kendine getirin.
Pankek karışımından yaklaşık çeyrek kepçe alın ve tavaya dökün. Bu kepçenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama bir pankek için yeterli olacaktır.
Üst tarafları göz göz olunca pankek çevirmek için hazırdır. Altının rengini yine de kontrol edip spatula ile diğer tarafını çevirin ve pişirin.
Tüm karışımı aynı şekilde pişirin. Kakaolu pankek için, yukarıdaki sade karışımda, 3 çorba kaşığı kakao ve bir kahve fincanı süt eklemeniz yeterli olacaktır.
Gelelim eğlenceli pankek sunumlarına, ilki klasik, pankek deyince akla gelen ilk resimlerden, pişen pankeklerden 7-8 tanesini üstüste koyun. Üzerlerine bir parça kaymak, böğürtlen, mersini, frenk üzümü ve ahududu koyun. Son olarak can alıcı noktası ise bal. Canınızın istediği kadar balı tams ervis ederken dökün ve afiyetle yiyin.
Sonraki ise kakaolu pankekle yapılan ve benim gibi çikolata düşkünlerinin vazgeçilmezi. Yine 7-8 kat kakaolu pankeki dizin. Aralarına mutlaka biraz fındık koyun. Üzerine sürülebilir çikolata dökün ve her tarafından akıtın. Son olarak anamur muzu da dilimleyince hazır.
Sonuncusu ise çocuklara aslan şeklinde, bir tane sade pankeki tabağa koyun. Ufak bir bardakla kakaolu pankeklerden aslana yele ve burun çıkartın. Meyvelerle dil, göz, bir parça pankekle de bıyık yapınca aslan pankek hazırdır. Dİlerseniz üzerine bal da dökebilirsiniz.

İzleyin: