REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Beşi Bir Yerde Pasta

  • 7 + 15 + 15 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 80 dk. HAZIRLANMA
  • 6-8 KAÇ KİŞİLİK
  • Zor ZORLUK
İçindekiler

Tabanı için:
3 paket yulaflı-kepekli bisküvi
2 çay kaşığı türk kahvesi
90 gram boziç
100 gram tereyağı

Muhallebi için:
1, 5 litre süt
2 bardak toz şeker
9 çorba kaşığı buğday nişastası
1 adet nohut büyüklüğünde damla sakızı
1 vanilya çubuğu
2 yaprak jelatin

İncir şerbetli kaplama için:
4 adet incir
1 bardak su
½ bardak toz şeker
1 adet çubuk tarçın
1,5 yaprak jelatin

Pastanın tabanı için  100 gram tereyağını benmari usulü eritin. Mutfak robotunda 3 paket bisküviyi ufalanana kadar çekin ve çıkanları geniş bir kaseye aktarın. Üzerine 2 çay kaşığı türk kahvesi ile 90 gram toz halinde boziçi ekleyin. Erimiş tereyağını da ilave edip tüm malzemeleri karıştırın. Bu karışımı 22 cm çapında kelepçeli kalıbın tabanına iyice bastırarak yayın. 180 derecelik fırında 7 dakika boyunca taban oturana kadar pişirin. Fırından çıkan kalıbı soğumaya bırakın.

Pastanın üst katı için 4 adet inciri küçük bir tencereye alın, ½ bardak toz şeker, 1 bardak su ve 1 tarçın çubuğu ilave ederek tencereyi kaynamaya bırakın. 15 dakika sonra incirden elde edeceğiniz koyu renkli şerbetiniz hazır olacak.

Şerbet kaynarken pastanın muhallebisi için, 1,5 litre sütü tencereye alın ve içine 9 çorba kaşığı buğday nişastasını ekleyip, çözülene kadar karıştırın. Daha sonra tencereyi ocağa alıp altını orta ateşte açarak yaklaşık 15 dakika karıştırarak, yoğunlaşana kadar kaynatmaya bırakın. Sürekli karıştırmaya özen gösterin çünkü nişasta dibe çökerse yanabilir. Yoğunlaşan muhallebiye 2 bardak toz şeker ilave edip, karıştırmaya devam edin 5 dakika sonra ocağın altını kapatın. Muhallebi hala sıcakken 1 adet nohut büyüklüğündeki damla sakızı ile 1 adet vanilya çubuğunu bıçak ile sıyırıp çekirdeklerini ilave edin. 2 yaprak jelatini 1 bardak ılık suda bekletin ve eriyince suyu süzüp, jelatini muhallebinin içine ekleyin.

Şerbet kaynayınca, içinden çubuk tarçını çıkarıp, el blenderı ile çekin. Son olarak 1,5 yaprak jelatini ılık suda bekletin ve eriyince suyu süzerek şerbete ekleyin. Bu şekilde şerbeti üst katmana döktüğünüzde jelatin sayesinde katı bir kıvam alacaktır.

Soğumuş tabanın üzerine önce muhallebiyi dökün ve son olarak incirli şerbeti tatlını üzerine dıştan içer doğru dökün ve soğuması için oda sıcaklığına gelince buzluğa koyabilirsiniz. En az 2 saat donması için buzlukta bekleterek servis edin.