REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Patlıcanlı Güveç Tarifi

İçindekiler

Yarım kg kontrafile
5 adet patlıcan
1 adet soğan
4 diş sarımsak
1 çorba kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı kuyruk yağı
6 adet köy biberi
6 adet domates
350 ml et suyu
1-2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı kekik

Ramazanda yaptığımız yöresel iftar menülerinde bugün sizden en çok istek alan Adana sofrası var. Adana denilince ilk aklımıza gelen kişilerden olan Nursen teyzem ile konuştuk ve size inanılmaz lezzetli bir menü çıkardık.

· 5 adet patlıcanı küp küp doğrayıp bir kasede tuzlu suda yarım saat bekletin.
· 6 adet köy biberini iri halkalar halinde doğrayın.
· 6 adet domatesi soyup küp küp kesin.
· Döküm bir tencereyi 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Ben yaparken kuyruk yağı koymadım ama siz dilerseniz koyabilirsiniz. Ben kuyruk yağı ve kuzu kullanmadığım zamanlarda mutlaka tereyağı koyarım. Buna da koyacağım ama biraz daha sonra
· Yağ ısınınca içine yarım kg kuşbaşı doğranmış kontrafileyi ekleyin ve yüksek ateşte mühürleyin. Adana’da ve hatta Anadolu’da bir çok yerde kuzu kullanılır ama ben bu aralar çok kuzu eti yaptığım için ve herkesin kuzu eti yemediğini bildiğim için bir de dana alternatifi vermek istedim.
· Etlerin her tarafı güzelce kahverengileşince tencereden alın ve tenceredeki lezzetleri geri almak için içine küçük küçük doğradığınız 1 soğanı ekleyin.
· Soğanlar da kahverengileşince üzerine 4 diş sarımsağı ve 1 çorba kaşığı biber salçasını ekleyip kavurun. 1 çorba kaşığı tereyağını ekleyin.
· Sarımsakların ve salçanın da güzel kokusu çıkınca etleri tekrar tencereye ekleyin ve karıştırıp altını kısın.
· Üzerine patlıcanları, biberleri ve domatesleri sırasıyla dizin.
· 350 ml et suyuna 1 çorba kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı tane karabiberi dökün. Benim gibi kuyruk kullanmadıysanız bu aşamada 1 çorba kaşığı tereyağını parça parça tencerenin üzerine koyun.
· Orta boy ocakta altı kısık olarak 1,5 saat pişirin.
· 1,5 saatin sonunda ızgara modunda en yüksek sıcaklıkta çalışan fırında ortanın üstündeki rafa kapağı açık olarak koyun ve 10-15 dakika bu şekilde pişirince nefis güveciniz emrinize amade.

İzleyin: