REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Pembe Baklava Tarifi

  • 6-8 PİŞİRME ZAMANI
  • 1 saat HAZIRLANMA
  • 6 KAÇ KİŞİLİK
  • Zor ZORLUK
İçindekiler

1 kase kaju

1 avuç ahududu

4 buçuk çorba kaşığı su

1,5 çorba kaşığı limon suyu ve bal

Bir çimdik tuz

Baklava İçi İçin;

1 avuç kuru kayısı

1 limonun kabuğu

1 çay kaşığı tarçın,

Yarım çay kaşığı toz kakule

Yarım çay kaşığı vanilya çekirdeği

Bir tutam tuz

Limon Şurubu İçin;

3 çorba kaşığı bal

1 çorba kaşığı limon suyu

Krema İçin;

1-2 çorba kaşığı bal

3 çorba kaşığı su

Vanilya çubuğu

 

Bu tarif Sana’nın annesinin Boşnak kaymak baklavası ile kurutulmuş meyve baklavasının karışımından oluşan Pembe Baklavası..

Pembe baklava yufkası için;

1 kase kaju, 1 avuç ahududu, 4 buçuk çorba kaşığı su, 1,5 çorba kaşığı limon suyu ve balı, bir çimdik tuz ile blenderda iyice karıştırın. İyice püre olunca fırın kağıdının üzerinde 3 mm kalınlığında yayarak, 40 derecelik fırında, 6-8 saat kurutun. Katılaşmaya başladıkça, çevirip öbür tarafını kurutabilirsiniz.

Baklavanın içi için;

Yarım kase Antep fıstığı- çiğ dolayısı ile boziç en iyisi, 1 avuç kuru kayısı, 1 limonun kabuğu, 1 çay kaşığı tarçın, yarım çay kaşığı toz kakule, yarım çay kaşığı vanilya çekirdeği ve bir tutam tuz. Hepsini kabaca kıyıp birleştirin.

Limon şurubu için;

3 çorba kaşığı bal ile 1 çorba kaşığı limon suyu varsa birkaç damla limon yağı ekleyip iyice çırpın.

Ahududu Sosu için;

Yarım kase ahududu, 2 tatlı kaşığı bal 1 tatlı kaşığı lime suyu varsa ve biraz vanilya çekirdeği hepsini iyice blenderda pürüzsüz olana dek çekin ve bir kaseye veya sıkma torbasına alın.

Krema için;

Bir gece önceden suda beklemiş çiğ kajuyu labne yapın(internette tarifini kolayca bulabilirsiniz ya da hazır da alabilirsiniz;)). Üzerine, 1-2 çorba kaşığı bal ve 3 çorba kaşığı su ve vanilya çubuğundan kalan çekirdekleri ekleyip karıştırınca tamamdır.

Yapımı; kurumuş ahududu yufkasını kurabiye kesicisi veya bir kahve fincanı ile kesin. 3 parça yuvarlak baklava yufkasının iki tarafına da fırça ile limon şurubu sürün. Biri diğerinin yarısını örtecek şekilde 3 tane yufkayı üstüste yapıştırın. İçerisine yaklaşık 1 çorba kaşığı gelecek kadar içi ekleyip, rulo yapın. 1 saat buzdolabında bekletin. Kenarlarına krema ve ahududu soslarını da koyarak servis edin…