REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Pofuduk Yumurta Tarifi

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 10 dk. HAZIRLANMA
  • 2 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

4 adet yumurta
1,5 dilim pastırma
½ kapya biber
½ yeşil biber
2-3 dal taze kekik, nane, dereotu
40 gr dil peyniri
Pul biber, karabiber
Tereyağı

Bu tarifin ortaya çıkışındaki temel mantık şu oldu: “Az yumurtayla göz ve gönül doyuran yemek.”

Tüm malzemeleri önceden hazır etmek önemli zira her şey çok süratle gelişecek.. Yarımşar kapya ve yeşil biberi kibrit çöpü şeklinde kesin. 2-3 dal taze kekik, taze nane ve dereotunu ince ince doğrayın. Yaklaşık 40 gram (bir parça) dil peynirini elinizle yarım santim kalınlığında uzun uzun dilin. Ardından da bu parçaları 3-4 cm olacak şekilde enlemesine bölün. 1,5 dilim pastırmayı da kibrit çöpü şeklinde kesin. Zevkinize göre eklemek için pul biber ve çekme karabiber de yakınlarınızda bulundurun.

Öncelikle tavanın tabanını tereyağ ile kaplayacak şekilde yağlayın. Biberleri 45 saniye kadar, tavada orta ateşte çevirin. Sonra yarısını bir tabağa çıkarın. Bir yandan da 4 yumurtanızın beyaz ve sarısını ayırın. Beyazını hızlı hızlı çırparak, güzelce kar yapın. Sarısına bir tutam tuz ekleyerek çırpın. Kendisinin 3-4 misli alan kaplayacak bir kar elde ettiğinizde tamam demektir. İlk defa deneyenler için söylemek isterim, beyazını çırpmaya devam ederseniz beze yaparken elde edilen kar gibi olacaktır yani kocaman bir köpüğe dönüşüp, kabı ters çevirdiğinizde kayıp düşmez bir hal alacaktır.

Ama biz o kadar abartmıyoruz. Bu çırpma faslını tamamladıktan sonra beyazıyla sarısını karıştırıp orta ateşteki tavaya dökün. Dil peyniri, nane, kekik ve dereotunu yumurtanın üzerine iyice dağıtın. Pofuduk olduğundan içine gömülecekler. Üstüne pastırmaları ve ayırdığınız biberleri ekleyip kapağını kapatın. Bir-iki dakikaya nefis pofuduk yumurtanız hazır. Servis edene kadar kapağını açmayın ki pofudukluğu gitmesin. Servis esnasında karabiber ve pul biberini de ekleyince iştah açıcı görüntüsü ile hazırlaması çok basit olan enfes yumurtanız hazır.