Deprecated: kklikeMostLiked içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/refikani/public_html/wp-includes/functions.php on line 5472

Deprecated: kklikeLastLiked içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/refikani/public_html/wp-includes/functions.php on line 5472

Deprecated: kklikeUserLiked içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/refikani/public_html/wp-includes/functions.php on line 5472
Refika’nın Meyvesi: Trabzon Hurması Hürriyet Cumartesi | Refika'nın Mutfağı
REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Refika’nın Meyvesi: Trabzon Hurması Hürriyet Cumartesi

Geçen gün “yaaa bu nasıl bir meyve..En sevdiğim yiyeceklerin bir arada toplanmış hali gibi” deyip, kendimi Trabzon hurmasını lüpletirken buldum.

Muzun dilde kayan ama doyuran hali, iyi pişmiş şeftalinin hafif lifleri ile ballı lezzeti.. Bir de domates gibi sulu olması. Tatlılığı öyle kararında ki, ne kakıyor ne sası kalıyor. Bir kötü tarafı var, o da avokado gibi olması.. “Henüz sertim yeme beni, yeme beni, yeeme beni! Tamam, şimdi ye beni! Ohohoo geç kaldın…” yapıyor kendince… Biliyorum ki birçok insan o doğru zamanı kestiremediğinden dolayı ya ham yeyip soğumuş meyvadan ya da hiç eli gitmemiş.

Peki “Refika, Trabzon hurmasıyla ne olur?” derseniz:

  • Püre yapıp şampanya ile karıştırdığınızda, bellini hatta belki de ondan daha güzel bir alternatif çıkabilir.
  • Acı badem kurabiyesi ile Trabzon hurmasından sorbe….  “Barbarrosa- Refika” diye aratırsanız tarifi bulabilirsiniz.
  • Tereyağında biraz tarçın ile kavrulmuş Trabzon hurmasını yaptığınız kat kat beze ile bir araya getirdiğinizde nefis bir yılbaşı tatlısı olabilir.
  • Peki lavaştan, üzerinde beyaz peynir ve Trabzon hurması olan bir pizza yapmaya ne dersiniz?
  • Ya da çok güzel fındıklı, keçi peynirli bir salata! Bir benzerini Lokanta Maya’da yedim, enfes oluyor.
  • Ham olan Trabzon hurmalarından yavaş pişmiş bir et de lezzeti bambaşka bir yere götürecektir!
  • Basit bir tv karşısı atıştırmalığı olarak da kavurga ile çıtır Trabzon hurması fikri size ne hissettiriyor?
  • Olmaya yakın haldeki Trabzon hurmasından karpuz topu çıkarma aleti ile toplar çıkarın. Çikolatayı benmari usulü eritin. Her birine kürdan saplayıp çikolata ile kaplayın. 1 gün beklettikten sonra yeyin.

Tarif: Mevsim dokunuşuyla, hurmalı pizza

Hurmali Pizza

35 gr İzmir tulumu, 35 gr dil peyniri, 1 diş sarmısağı mutfak robotunda 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı süt ile püre haline getirin. 1 tutam karabiber ve 2 dal taze kekik ekleyip iyice karıştırın. 15 cm çapındaki mini lavaşlardan 2 tanesin harcı pay edin. Izgara modundaki fırında 2 dakika pişirin. Damak tadına göre yarım ila 1 adet olgun Trabzon hurmasını çok dağılmayacak şekilde ince ince doğrayın. Servis ederken üzerine 1’er dilim rosebeef, bebe roka ve doğradığınız hurmalardan koyun. Bir parça da zeytinyağ gezdirip, afiyetle yiyin.