REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Sahanda Yumurta

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 1 dk. HAZIRLANMA
  • 1 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

2 yumurta
1 tatlı kaşığından az tereyağı
Tuz
Karabiber

Üzerine;
Pul Biber
Frenk Maydanoz

 

 

Yumurtaları 1 saat öncesinden buzdolabından çıkartın ki oda sıcaklığına gelsinler. Aklınızda olsun; sahanda yumurta yaparken ısıyı iyi ileten bakır veya emaye bir sahan iyi çalışıyor. Altını açıp sahana 1 dolu çay kaşığı tereyağını koyun. Tereyağını sahanın her tarafına yayın ve yağ kahverengileşmeden yumurtaları sarılarını patlatmamaya özen göstererek kırın. Taze yumurtanın beyazı tok ve sıkı oluyor. Spatulayla beyazını her tarafa dağıttığınızdan emin olun. Beyazının çıtır çıtır, sarısının da sos gibi akışkan olması için tavanın altını kısın. Yumurta 4-5 dakika, usul usul pişmeli.

Yumurtalar biraz pişmeye başladığında ağız tadınıza göre tuz ekleyin ama sarısına çok fazla tuz koyarsanız güzel rengi bozulur. Karabiberin de çok azını şimdi ekleyin, yumurtanın akını lezzetlendirsin ama asıl lezzet patlaması için sonda biraz daha ekleyeceğiz. Yumurtanın beyazları artık iyice opak hale geldi. Bu aşamada dilerseniz çok az daha tereyağını üzerine sürüp lezzetini katlayabilirsiniz.

Servis ederken üzerine Frenk maydanozu, çok az pul biber ve karabiber serpin. Güzel bir sahanda yumurtanın tadı sarısına ekmek banmadan çıkmıyor bence. Hiçbir müdahale olmadan, kendi başına nefis bir sos gibi olan sarıya ekmeğinizi banın, ardından çıtır çıtır pişmiş beyazdan da yiyince değmeyin keyfinize.