REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Salata Sosları

  • - PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk. HAZIRLANMA
  • - KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

1) Temel Salata Sosu için malzemeler;

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı limon suyu

Tuz

Karabiber

Pul biber

Kekik

2) Pekmezli Sirkeli Salata Sosu için malzemeler;

1 çorba kaşığı pekmez

1,5 çorba kaşığı sirke

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

3) Yoğurtlu Hardallı Salata Sosu için malzemeler;

8 çorba kaşığı yoğurt

1 çorba kaşığı taneli dijon hardalı

3/4 adet limonun suyu

2 tatlı kaşığı nar ekşisi

1 adet portakalın kabuğu

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı pulbiber

1 çay kaşığı tuz

 

Salata sosları, sağlıklı öğünlerimizin, ana yemeklerimizin olmazsa olmazı olan salatalarımıza lezzet katan birer dokunuştur. İşte sizlere evinizde kolayca yapabileceğiniz birbirinden özel üç salata sosu tarifi.

1) Salataya Temel Sos

Bu tarif evlerimizde en çok kullandığımız, klasik bir sos tarifi. Fakat bu sosu genelde göz kararı ayarlıyoruz yahut da oran bilmediğimizden ya yağı fazla oluyor veyahut ekşisini kaçırabiliyoruz. Salata sosunda yağ ve asit dengesi açısından 1’e 3’lük bir altın bir oran söz konusu. 3 çorba kaşığı zeytinyağı kullandığınız bir sos için 1 çorba kaşığı limon suyu ideal olandır. Salatanızın miktarına göre sosu arttırırken de bu oranda arttırırsanız mükemmel sonuçtan şaşmamış olursunuz. İstediğiniz kadar tuz ekleyebilir ardından da keyfinize göre karabiber, pulbiber, kekikle çeşniledirebilirsiniz.

2) Pekmezli Sirkeli Sos

Bu sosun daha havalı bir ismi de olabilir. Pekmezli vinaigrette mesela… Fransızlar vinaigrette olarak yağ ve sirke karışımını temel olarak adlandırırlar. Buna eklenen üçüncü bir şey de tadını verir ki o da balsamik sirkesidir. Pekmezli salata sosunun özelliği vinaigrette sostaki balsamik sirkenin salataya kattığı özelliği pekmez ile yani bizim yöntemlerle yapması. 1 çorba kaşığı pekmeze, 1,5 çorba kaşığı sirke ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin; son olarak da 1 tatlı kaşığı karabiber ve istediğiniz miktarda da tuzu eklediniz mi tatlı ekşi kıvamda sosunuz hazırdır.

3) Yoğurtlu Hardallı Sos

Malum daha az kalori almak her geçen gün daha da önemli oluyor. Kimilerimiz elini değmezken kimilerimiz de mayonez kavanozunu masadan eksik etmiyor. Mayonez ile yapılan en güzel ve belki de dünyada en çok bilinen salata Sezar salatadır. Aslında salatanın olayı bu sostur. İşte bu sos, mayonez kullanmadan yağsız bir yoğurtla ne yapılır diye düşünmekten çıktı.

Aslen tüm lezzetini ve yağ ihtiyacını yoğurttan alıyor. 8 çorba kaşığı yoğurdu, 1 çorba kaşığı taneli djon hardalı, ¾ adet limonun suyu ve 2 tatlı kaşığı nar ekşisi ile iyice karıştırın. 1’er çay kaşığı karabiber ve pul biberi, 1 adet portakalın kabuğunu da rendeleyin ve yoğurda ilave edip, karıştırın. Tuz oranını ağız tadına göre ekleyin.

 

Bu tariflerimiz de ilginizi çekebilir: