REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Sandviç Ekmeği Tarifi

İçindekiler

Ön Maya
1 su bardağı su
3 su bardağı un
1 çay kaşığı instant maya
Hamur
450 gr, 4 su bardağı, beyaz un
340 ml, 1+1/4 su bardağı su
50 ml, 5 çorba kaşığı, zeytinyağı
15 gr, 1 tatlı kaşığı tuz
10 gr, 1 paket, instant maya

Bu hafta Ekmek Teknesi’nde İtalyan klasiklerinden ciabatta tarifi var. Dışı çıtır çıtır, içi pofidik, yapımı da çok kolay ciabatta. Umarım yapıp beğenirsiniz, şimdiden afiyet olsun.

İşe önce ön maya yaparak başlıyoruz. Bunun için 1 su bardağı suyu, 3 su bardağı unu ve 1 çay kaşığı instant mayayı yoğurup karıştırın ve oda sıckalığında, 17-24 saat üstü kapalı bir şekilde bekletin.
Ertesi gün hamuru için, 4 su bardağı unu geniş bir yoğurma kabına koyun ve üzerine önceki gün yaptığınız ön mayayı ilave edin.
340 ml suyu, 5 çorba kaşığı zeytinyağını, 1 tatlı kaşığı tuzu ve 1 paket instant mayayı da yoğurma kabına ekledikten sonra yoğurma işlemine başlayın.
Yaklaşık 8-10 dakika hamur iyice pürüzsüzleşene kadar yoğurun. Biraz cıvık bir hamur olacaktır bu sizi endişelendirmesin.
Dikdörtgen kabı, 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı ile yağlayın ve yoğurduğunuz hamuru kaba koyun üstünü kapatıp 1,5 saat mayalandırın. Dikdörtgen kap şekil verirken işinizi kolaylaştıracaktır.
Mutfak tezgahınızı unlayın.
Unladığınız tezgaha mayalandırdığınız hamuru ters bir şekilde devirin.
Hamur kesici ile mayalandırdığınız hamuru uzunlamasına 4 parçaya bölün.
İsterseniz hamura şekil verebilir isterseniz şekil vermeden unladığınız pişirme kağıtlarına koyabilirsiniz.
Şekil vermek isterseniz sağ ucundan ortaya sol ucundan ortaya getirip alt ve üst uçlarını da ortaya katlayıp yine unlanmış beze oluklar hazırlayarak koyabilirsiniz.
Bu şekilde de yarım saat 45 dakika beklettikten sonra fırıncı küreği veya bir tepsiyi biraz unlayıp hamurları ters çevirip bu tepsiye dizin. Üzerlerini tekrar unlayarak 230 derecede altlı üstlü çalışan fırında pişirin.
Pişirirken en alt rafa fırın taşını yerleştirin ve en az 45 dakia önceden ısıtın. Ekmekleri taşa dizdikten sonra mutlaka fısfıs ile fırının içini nemlendirin.
Dışını biraz yumuşak seviyorsanız 20 dakika, yok ben tam çıtırcıyım diyorsanız da 30 dakika pişirin.
Pişirdikten sonra sıcacık ekmeğiniz hazır. Afiyet olsun.

İzleyin: