REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Sebze Suyu Tarifi

  • 120 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk. HAZIRLANMA
  • - KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

3 adet havuç
2 adet saplı kereviz
2 adet soğan
2 adet pırasa
2 demet maydanoz sapı
5 litre içme suyu

Tülbentin içine;
1 tatlı kaşığı renkli biber tohumu
4 adet defne yaprağı
3-4 dal taze kekik
4 diş sarımsak

Sebze suyu öyle mucizevi bir tat ki, çorbadan, sebze yemeklerine, pilavlardan eriştelere hatta et yemeklerine bile bambaşka bir rayiha verebiliyor.

Yapmak için bu tarife sadık kalmanıza da gerek yok aslında. Yemek yaparken artan sebzeleri, kabuklarını, hatta bozulmaya yüz tutmuş sebzeleri bile doğrayıp biraz baharatlarla pişirerek evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Sebzeleri gelişigüzel 4-5 bıçak darbesiyle doğrayın. Soğan lezzeti artıracak. Kerevizin kokusu hoş aromalı bir su elde etmeye yarayacak.  Sebzeleri geniş bir tencereye koyun orta ateşte 3-4 dakika kavurup tatlarının çıkmasını sağlayın daha sonra üzerine su ilave edin. Tülbentin içine de baharat ve sarımsakları koyun ve bir ip ile bağlayıp tencerenin içine sarkıtın. Tencerenin altını iyice açarak kaynama derecesine getirin, kaynayınca altına en kısığa alın ve sebzeler yumuşayana ve tüm tatlarını suya bırakana kadar 2 saat tıkırdatın. Daha sonra tel süzgeçten geçirip soğutun. Soğuyunca kullanacağınız miktarlara göre ayırıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.