REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Un Kurabiyesi Tarifi

İçindekiler

1 su bardağı, 160 gr, sadeyağ(200 gr tereyağından)
1 su bardağı, 150 gr, pudra şekeri
2 su bardağı, 200 gr, kek unu
3 çorba kaşığı, 50 gr, buğday nişastası
1 tutam tuz
Üzeri için,
Pudra şekeri

Bugün yemek okulunda en çok istenenlerden pastane işi un kurabiyesi tarifi var.

 

 

· Önce işe sadeyağı yaparak başlıyoruz. Bunun için 200 gr. tereyağını küçük bir sos tenceresinde kısık ateşte eritin.
· Eridikten sonra çok karıştırmadan yukarı çıkan sütlü kısmı bir kaşıkla alın. Aldıktan sonra 1-2 tur karıştırın ve tekrar yukarı çıkanları toplayın. Bu işlemi 15 dakika yapınca yağ çok daha berrak bir hale gelecek. Tereyağının sütünü alıp yağ kısmını bırakmış olduk. Böylece un kurabiyesi çok daha kıyır olacak.
· Ardından dibindeki sütlü kısmı da almadan yağı bir kaseye boşaltın ve soğuması için bekletin. Bu işlemi 1 gece önceden yapıp buzdolabına kaldırabilirsiniz ama kurabiyeyi yapmadan 1 saat önce buzdolabından çıkartın ki oda sıcaklığına gelsin.
· Hamuru için 1 su bardağı, 150 gr pudra şekerini kaseye eleyin. Üzerine oda sıcaklığında sadeyağı ekleyin. Erimiş yağ kullanmayın. Erimiş yağ içine hava hapsedemediği için yayvan kurabiyeler olacaktır.
· Sadeyağ ve pudra şekerini 2-3 dakika elinizle karıştırın. Rengi açılınca üzerine yine eleyerek 2 su bardağı kek unu, 1 tutam tuz, 3 çorba kaşığı buğday nişasta ekleyin ve yoğurmaya devam edin.
· Kurabiyede kek unu kullanıyoruz çünkü glüten miktarı daha az olduğu için kurabiye çok daha dağılan bir hal alıyor. Kek ununda kabartma tozu da olduğu için ayrıca eklemeye gerek yok. Normal undan yaparsanız 1 silme çay kaşığı kabartma tozu da ekleyin ama unutmayın normal unla biraz daha uzayan bir kurabiyeniz olacak ağızda kek unu kadar çok dağılmayacak.
· Hamur ele yapışmayan hale gelince hamuru üçe ayırıp tezgahta rulo haline getirin.
· Yaklaşık 1 karış uzunluğunda, baş parmağınızdan biraz daha kalın olacak şekilde açın. Üzerini çatalın ucuyla çizin ve yaklaşık 2 parmak kalınlığında verev verev kesin.
· Pişirme kağıdı serili tepsiye bıçakla taşıyıp yerleştirin.
· 170 derecede, altlı üstlü ve fansız çalışan fırının orta rafında 15 dakika pişirin.
· Piştikten sonra pudra şekerine bulamak isterseniz biraz soğuduktan üzerine serpip veya bir kaseye pudra şekeri koyup kurabiyeleri bulayabilirsiniz.
· Pastane işi un kurabiyeleriniz hazır. Afiyet olsun!

İzleyin: