REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Yarmalı Mantılı Yoğurt Çorbası Tarifi

1 bardak yarmayı (kırılmış aşurelik buğday) ya 1 gün evvelden suda bekletin ya da pişirmeden önce 2 saat sıcak suya koyun.

Böylece 20 dakikada pişecektir. Yarma bulamazsanız, tarifi aşurelik buğdayla da yapabilirsiniz.Bu sırada ayrı bir kapta 2 bardak yoğurdu 1çorba kaşığı un ile karıştırıp krema kıvamına gelinceye kadar çırpın. Sonra 3 bardak su ilave ederek ayran haline getirin. Karışımı, ocaktaki yarmaya yavaş yavaş ekleyin ve eklerken devamlı karıştırın. Böylece yoğurt kesilmeyecektir. Kaynayınca altını kısın ve haşlanmış 1 barda nohutunuzu ekleyin. Çorbanız 5 dakika sonra hazır olacaktır. Haşlanması için 1 bardak mantıyı, servis edilmeden 5 dakika evvel kaynayan çorbaya atabilirsiniz. Bir taraftan da ufak bir sos kabında 2 çorba kaşığı ayçiçek yağı veya tereyağı, 2 tutam nane ve pul biberi yakmadan çevirebilir ve çorbanın üzerine dökebilirsiniz. İsterseniz naneleri sade olarak da serpebilirsiniz. Çok lezzetli bir çorba olacak…

(NOT: Nohut için haşlanmış konserveleri kullanıyorum. Doğal nohut kullanmak isterseniz, ıslatıp haşladıktan sonra kabuklarını soyarak eklemelisiniz.)

Malzemeler

1 bardak yarmayı (kırılmış aşurelik buğday)
2 bardak yoğurt
1çorba kaşığı un
3 bardak su
1 bardak mantıyı
2 çorba kaşığı ayçiçek yağı veya tereyağı
2 tutam nane ve pul biber