REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Yaz Şerbeti Tarifi

  • - PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk.- 1 saat bekleme HAZIRLANMA
  • 4-6 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

3 tane armut
3 tane şeftali
5 tane kayısı
1 çay bardağı incir pekmezi

Bu tarifin benim için en ama en önemli tarafı şeker yerine pekmez kullanıyor olmak. Bir diğer önemli tarafı da; hani mevsim meyvelerinden iki-üç tane kalır elimizde, hatta biraz yumuşamışlardır, ne yapacağımızı bilemeyiz ya…

İşte tam bu zamanlarda yapmak için ideal. Üçüncü önemli tarafı da ilk yaptığınız anla bir gün bekledikten sonraki tat değişikliği: işte bu değişikliğe bayılacaksınız. Tahmin ediyorum ki size yeni şerbetler üretmek için de pek çok ilham verecek.

Üç adet şeftali ve üç adet sulu armudun kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Beş adet kayısının da çekirdeklerini alın ve tüm meyveleri katı meyve sıkacağından geçirip suyunu çıkarın. Katı meyve sıkacağınız yoksa, meyveleri ezerek püre haline getirerek de suyunu çıkarabilirsiniz. Çıkan suyu derin bir sürahi ya da şişeye koyup, üzerine yarım çay bardağı incir pekmezi ilave edin. İncir pekmezi bulamazsanız, üzüm pekmezi de kullanabilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra buz gibi soğuyana kadar buzdolabında bekletin. Servis yapacağınız zaman bardağa önce kırık buz eklerseniz içimi daha da güzelleşiyor. Ayrıca içine dilediğiniz gibi meyve taneleri ya da ferahlık etkisi için nane yaprakları atabilirsiniz. Boğucu, sıcak günler ve gecelerde, gelenekle gündelik hayatı birleştirmenin keyfini bu hoş şerbetlerde bulmanız dileğiyle.