REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Yulaflı ve Labneli Hafif Pasta Tarifi

İçindekiler

5 çorba kaşığı tereyağı
500 gr. yulaf ezmesi
3 paket labne (1200 gr)
2 avuç ceviz
2 çorba kaşığı şeker
6 çorba kaşığı pekmez
2 Şeftali
250 gr Kiraz
6 çorba kaşığı bal
3 çorba kaşığı nar ekşisi
1 çay kaşığı tuz

 

Sadece 2 kaşık şeker ile pasta yaptık desek????? Hazır önümüz bayramken hem kalabalık sofralara hem de yoğun tatlı ve şekerli tatlılardan sakınanlara şeftalisi ve kirazıyla bol meyveli, labneli kocaman yulaflı bir pasta yaptık.

5 çorba kaşığı tereyağını renk aldırmadan eritin. Tereyağı erirken bir yanda kare bir tepsiye 500 gr yulaf ezmesini alın. Üzerine 2 avuç ceviz, 6 çorba kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı tuz, 2 çorba kaşığı şeker ve son olarak erimiş tereyağını ekleyip her tane tereyağından nasip alıncaya kadar karıştırın.
Ardından düz bir spatulayla üzerine bastırarak düzleştirin. Önceden ısıtılmış fanlı 170 derecede 25 dakika pişirin.
Pastanın kreması için 3 paket labneyi büyük bir kaba alın. Üzerine 6 çorba kaşığı balı ilave edip karıştırın. Pastayı yapmadan önce birazcık dolapta kalması iyi olur ne kara soğuk olursa o kadar iyi.
2 şeftaliyi ince ince yarım ay doğrayıp bir kaba alın. Üzerine 250 gr kiraz ve 3 çorba nar ekşisini ilave edin ve karıştırın.
Fırından çıkardığınız yulafı oda sıcaklığına gelmesi için 20-25 dakika bekletin. Oda sıcaklığına gelince elinizle büyük parçalara ayırın.
Bir pasta standının tabanına bir miktar labne kremasından koyun. Üzerine önce yulaf parçaları sonra şeftali dilimleri ve kirazları kat kat olacak şekilde dizin. Tüm malzemeler bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.
En son minik nane yaprakları ile süsleyince pastanız hazır ve nazır.

İzleyin: