REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
Reklam ve İşbirlikleri için : 0530 546 93 69
0

Zahterli Palamut

  • 10 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 10 dk. HAZIRLANMA
  • 2 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

1 adet palamut
4 avuç köy ekmeği içi
1,5 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı zahter
1 kahve fincanından biraz az su
Taze nane yaprakları
Deniz tuzu

Kızartmak için;
Zeytinyağı

Tahin Sos İçin;

2 adet soğan
4 çorba kaşığı tahin
2 adet limonun suyu
3 çorba kaşığı su
Zeytinyağı
Sumak
Tuz

 

1 palamutu takoz şeklinde kestirip temizletin. 4 avuç köy ekmeği içi, 1.5 çorba kaşığı un, 2 çorba kaşığı zahter ve ağız tadınıza göre deniz tuzunu karıştırın. 1 çorba kaşığı tereyağını eritip karışıma ilave edin. Biraz yoğurun ve 1 kahve fincanından biraz az su ekleyin. Karışım cıvık kopuk bir hamur haline gelecek. Takoz kesilmiş palamut dilimlerinin iki tarafına da hazırladığınız karışımı yayın ve her iki tarafına da birer nane yaprağı yapıştırın.

Kızartmak için tavaya 2-3 parmak zeytinyağı koyarak kızdırın. Palamutların her iki tarafı da nar gibi oluncaya kadar çevirerek kızartın. Havlu kağıt serilmiş bir tabağa çıkararak fazla yağını alın. Bu enfes palamut tarifini tahinli sos ve karamelize soğan ile yemenizi öneririm.

Tahin Sos 

Tarife önce tahine çok yakıştığını düşündüğüm karemelize soğanın yapımından başlayın. 2 adet soğanı 3 mm kalınlığında halkalara kesin, sonra halkaları ellerinizle ayırın, irili ufaklı bir sürü halkanız olsun. Tuzlayıp elinizle ovarak soğanların bütün suyunu çıkartın. Mutfak peçetesiyle kalan suyun tamamını alıp, bir tavada 2-3 çorba kaşığı zeytinyağında devamlı çevirerek 10 dakika kızartın. İyice kahverengileşecek, çıtır çıtır olacak.

Sos için; 2 adet limon, 4 çorba kaşığı tahin ve 3 çorba kaşığı içme suyunu krema haline gelene kadar karıştırın. Bir kaba alıp üzerine sumak ekleyin.  Tahinli sosu başlı başına da kullanabilirsiniz. Ancak soğanın tatlılığı, tahinle birleşince enfes bir lezzet ortaya çıkıyor. Hazırladığınız karamelize soğanı tahinli karışımın üzerine dökerek servis yapın. Bu tarifi en çok zahterli palamuta yakıştırıyorum. Sizin de denemenizi tavsiye ederim.